| catalinaa_1028 a întrebat:

Cum se desparte in silabe cuvantul "copiii"? Am o diriginta care spune ca "copi-ii". E adevarat? ea e camchatterbox!

19 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Co-pi-ii. Iar daca diriginta ta stie ceva mai multa romana decat tine, asta nu inseamna ca e cam...cum oi fi crezand tu ca e.

mira
| mira a răspuns:

La despartirea in silabe se aplica in majoritatea cazurilor principiul fonetic, adica despartim cum pronuntam.Cand apare o abatere de la acest principiu DOOM si DEX mentioneaza despartirea corecta.Se desparte corect co-pi-ii.Raspunsul anonim nu este bun, deoarece in finalul cuvantului nu avem doua vocale(ii)ci un singur i plenison scris cu doi pentru a se marca respectarea principiului morfologic al ortografiei.Grafic apare un semn al pluralului si un articol hotarat, ele pronuntandu-se ca un i lung. Poate diriginta ta s-a referit la despartirea la capat de rand unde exista doua posibilitati. Te-am plictisit. Iarta-ma!

| fluturas a răspuns:

Co-pi-ii asa stiu si eu.
pai de ce ii profesoara diriginta ta?

nu are cum "copi" sa fie o singura silaba big grin a gresit ea.

si sunt si alte cuvinte mai greu de despartit in silabe. si este posibil sa intalnesti pareri diferite, dar acesta eu stiu ca se desprate co-pi-ii tongue :dwinking

| crisS a răspuns:

Co-pi-ii asa e sigur.

| d33a a răspuns:

Eu stiam ca se desparte co-pi-ii happytongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Co-pi-ii
Eu asa stiamthinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Co-pi-i-i fiecare silaba trebuie sa contina o vocalastraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Co-piii e corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne freste. cuvantul copiii se desparte co-pi-ii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Co-pii - i

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Examen

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Co-pi-ii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Co-pii-i

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Co-pi-ii da e adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca co-pi-ii
cred...:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
nu e asa

se departe copi-i

| Similea_Malina_1995 a răspuns:

Se desparte co-pi-ii... diriginta ta a gresit! 1

| valis2005 a răspuns:

Co-pi-ii frate eu asa am invatat la scoalalaughing...si creca dirigata a mancat muci:d