| CrisaALEXANDRA a întrebat:

Cum se face admiterea la ASE Bucuresti- facultatea de relatii economice internationale? La ce se da examen? ce materii iti trebuie pentru admitere? vreau un raspuns sigur! e urgent! funda

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se ştie ( de pe acum ) care va fi modalitatea de admitere din 2015!
Aceasta se va stabilii după luna ianuarie 2015 când se va elabora Regulamentul de admitere :)

Cel mai probabil, condiţiile de admitere vor fi similare/identice cu cele din 2014 - vezi detalii mai jos...

" 1. Care este modalitatea de admitere la ASE?

Admiterea la ASE în 2014 la facultate (ciclul licenţă) se face prin concurs, pe baza mediei de la bacalaureat şi a unui eseu motivaţional notat cu admis/respins. Este indicat să se urmeze structura eseului postată pe site la Anexa I din Metodologia de admitere la programele de studii universitare de licenţă iar eseul să fie semnat şi datat (Anexa I). Pentru facultăţile cu predare în limbi străine se susţine iniţial o probă de competenţă lingvistică eliminatorie pentru programele respective de studiu, notată cu calificativul admis / respins. Pentru calificativul admis este necesară acumularea a minim 50 de puncte din 100 posibile. Candidaţii admişi la proba de competenţă lingvistică sunt ierarhizaţi conform mediei de la bacalaureat." - SURSA :
http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=3

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=1

Toate cele bune.