| andreea_4336 a întrebat:

Cum se face un ierbar?

Răspuns Câştigător
| bunny_6472 a răspuns:

Iti cumperi o carte de la librarie care se numeste ierbar. cartea asta e goala iar tu trebuie sa pui anumite flori si frunze in ea la preast pe fiecare pagina. dedesubtul fiecarei flori trebuie sa scrii numele acesteia. funda?

5 răspunsuri:
| elleme a răspuns:

Pai ca sa faci un ierbar e munca multa! Am facut si eu, iti trebuie : ierbar de la librarii, plante uscate si presate de tine mai de mult sau verzi. Iei o planta si sus scrii pe prima foaie denumirea ei de ex: "LALEA" apoi lipesti cu scoci planta pe foaia din irebar, procedezi asa cu fiecare planta. ATENTIE! Fiecare planta isi are foaia ei din ierbar nu lipesti mai multe pe o foaie!
Succes! Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi este foarte usor: iei orice frunza de pe strada cu conditia sa stii de la ce copac provine adica castan sau molid etc. si le pui intr-o carte la presat si le lasi acolo ceva timp. Dupa accea iei niste folii bagi nesti file in folii si apoi bagi si frunzele iar pe fila scrii de la ce copac provine si toate foliile le indosariezi big grin

| Floricell_4708 a răspuns:

Pai o sa iti spun toti pasii:
1.Mergi prin gradina si cauta plante, flori, frunze, radacini
2.Lasa-le o fimatate de zi sa se usuce
3. Punele in carte si preseaza-le
4.Cumpara un dosar/ierbar
5. Pune plantele in ierbar: in fiecare tipla a paginii baga cate o planta
6.Langa planta scrie cu un creion numele ei si eventual din ce e alcatuita
7.O sa iei un 10

Take care>:d

| Roolinn a răspuns:

Pui anumit plante care le presezi bine eu asa am facut si am luat 10 big grin

| AbrudanIuliana a răspuns:

Ce frunze se pune la ierbar?