| CoMyYySiAtat a întrebat:

Cum se poate schimba un profesor? Cati din clasa trebuie sa fie de acord cu schimbarea? Se poate ca parintii elevilor sa aleaga urmatorul profesor? Si cam care sunt sansele ca directia sa accepte schimbarea?

P.S: Imi cer scuze daca am gresit categoria in care am incadrat intrebarea!

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Calea simplă: vorbiți cu dirigintele care va vorbi cu directorul să rezolve amiabil problema.
Calea grea: Toți colegii (preferabil) trebuie să semneze o cerere de schimbare a profesorului, care să fie apoi înmânată directorului. La primul consiliu școlar se va discuta problema. Nu știu ce șanse sunt, e variabil. Părinții este de preferat să nu interfereze, nu ei trebuie să înțeleagă explicațiile profesorilor, ci copiii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sansele sunt f f fmici daca nu e un motiv serios si intemeiat.

daca vrei voi sa il schimbati ca va da teme multe sau ca e dur cand asculta nu aveti nicio sansa

| CoMyYySiAtat explică (pentru suntserios):

Eu consider ca avem un motiv foarte bun, tinand cont de faptul ca respectivul profesor nu este capabil sa-si predea materia. Dovada suntem chiar noi, clasa, si multe alte clase pe care le-a avut. Nu spun asta pentru ca eu nu inteleg ce preda, ci o spun pentru ca 26 de elevi, care au luat intre 9, 50 si 10 la examenul national la matematica(probabil nu am mentionat, profesorul este de mate) nu inteleg noile lectii. Da, restul 4 fac meditatii...
In conluzie, sper sa nu ai dreptate si sa avem sanse f f mari!

| zurick a răspuns:

Ca să scapi de el trebuie să meargă câțiva părinți cu o listă cu semnăturile de la MAJORITATEA părinților la inspectoatul din care faci parte.(ești din București acolo mergi.