| July1212 a întrebat:

Cum vi s-a părut clasa a 7 a? care materii devin mai grele? am emoții....care clasa vi s-a părut cea mai grea?

7 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Gimnaziul in sine e usor. Profesorii sunt relativ ingaduitori. Fizica nu mi s-a parut grea in a 7-a. Chimia e ceva nou pentru tine. Daca esti atenta si iti dai silinta, o sa o intelegi si nu vei avea probleme. E o materie la care daca sari lectii, pierzi sirul si nimic nu iti mai pare logic. Matematica e plictisitoare in a 7-a, multe formule, dar e usoara. In rest totul e cam la fel.
Esti abia la inceput de drum. Nu e nimic foarte solicitant in gimnaziu. La liceu e ceva mai dura treaba. Ideea e ca unul care vrea sa invete, o va face cat de cat indiferent de materie. Cel care e lenes si nu vrea, va considera scoala un calvar, ceva de nerealizat.
Asta e parerea mea.

| Sn4k3 a răspuns:

A 6-a si a 7-a au fost cele mai usoare, bine ca si profesorii erau de treaba. A 8-a a fost cea mai grea. Pregatire examen multe teme, teste.

| AirănMeidăn a răspuns:

tin minte ca in a 7a invatam la mate doar ca sa iau mai mult de 5-6 si tot atata luam
la chimie ma incurcam din neatentie, dar e destul de usoara. in schimb o sa trebuiasca sa inveti unele chestii pe de rost, ceea ce e naspa si eventual o sa le uiti dupa maxim o luna; atunci iar trebuie sa le repeti

a 8a nu mi-a placut, nu prea am avut timp liber, dar imi faceam oarecum

| iSwag a răspuns:

A 7-a, in sine, nu e grea, doar ca materia e foarte vasta.

O sa ai materii noi, ca si chimia (mai e una sau doua, nu mai tin minte), chinul existentei mele. La chimie sunt tufa (in clasa a 8-a nu prea am facut ore. Mai tin minte si acum ce-am facut intr-a 7-a).
La chimie inveti prima oara niste instrumente, etc. Apoi concentratia procentuala, elementele si alte calcule usoare.

La biologie, fizica si matematica o sa ai mult de invatat.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Hei,is in a 8-a deci stiu.In primul rand chimia,la inceput si se pare easy, dar trebuie sa inveti totul pe de rost, sa stii tabelul periodic, definitii+valentele elementelor(o sa inveti ces alea). Apoi fizica, se schimba.Intra mai multa practica,mai putine definitii,dar acele definitii contin tot de ce ai nevoie deci invatale. Apoi romana, mult de invatat, toceala. Apoi mate, pe la sf anului ai trigonometrie si trebuie sa inveti ff bine+geometrie care e grea, eu nu pream am inteleso.Trebuie sa inveti multe formule, dar in general clasa a 7-a e o clasa mai grea.Mult succes! FUNDA?

| Eduaard a răspuns:

Toate devin mai grele... nu te panica.

| Anoonymuss a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti fie teama. Totul consta in faptul daca inveti sau nu. Daca inveti o sa fie usor, daca nu, atunci o sa ti se para greu.