| Addiinnaa a întrebat:

Daca am la romanalove struck,y,z,w note si p in teza pentru a face media, cand scriu media a celor 4 nr o pot aproxima? adica daca imi iese 9, 5 pot scrie 10 si sa fac mai departe (10x3+p):4? sau (9.5x3+p):4?

5 răspunsuri:
| Maximus a răspuns:

Calcularea mediei fara teza se face in felul acesta! Se aduna notele si se impart la cate sunt. Ex : 8+7+3=18:3=6 Deci media este 6. Calcularea mediei cu teza se face in felul urmator : se aduna notele sa impart la cate sunt se inmulteste cu 3 se aduna cu teza si se imparte la 4. Ex : 8+7+3 si 5 in teza. Deci avem 8+7+3=18 :3=6x3=18+5:4=5.75 deci media se rotunjeste la 6 cu exceptia materiilor la care nu se permite asta!

| alexs99 a răspuns:

Nu,nu poţi aproxima media în timpul calcului, doar ultima medie, cea obţinută după ultimul calcul se poate aproxima.
O seară bună.

| LoveeMakeup9 a răspuns:

Nu.din cate stiu
Doar media care iese la sfarsit dupa ce ai adunat si teza si ai impartit la 4
Sper ca te-am ajutat!
BAFTA LA ROMANA :*

| SGTchampion a răspuns:

Nu ai voie sa aproximezi. De ex, daca ai 8, 9, 10 in oral si 9 in teza, se face asa: 8+9+10/3 = 9, apoi 9x3 + 9( teza ) /4 = 9

| miriapod2014 a răspuns:

Nu faci (9.5X3+p)=...
Sper sa te fi ajutat! :*