| Stoica_Daniela_1978 a întrebat:

Daca esti la filologie- intensiv franceza cls. a-IX-a ce ore faci si la ce dai bacul?

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Bacalaureatul se dă la Limba Română, Istorie, iar al treilea obiect este la alegere între Geografie, Biologie, Logică, Psihologie, Sociologie şi Filosofie.
De asemenea, dai probă orală la Limba Română, probă la Limba Franceză cât şi competenţe digitale.

Faci aproximativ aceleaşi ore ca şi până acum doar că în fiecare an se adaugă câte ceva.

În clasa a-IX-a faci Logică de două ori pe săptămână, în clasa a-X-a faci Psihologie de două ori pe săptămână şi Educaţie Antreprenorială tot de două ori pe săptămână.
În clasa a-XI-a faci Economie o dată pe săptămână, Sociologie o dată pe săptămână, Ştiinţe o dată pe săptămână şi Literatură Universală tot aşa.
În clasa a-XII-a faci Filosofie o dată pe săptămână, Ştiinţe o dată pe săptămână şi Literatură Universală tot o dată pe săptămână.

În clasa a-IX-a şi a-X-a faci Matematică de două ori pe săptămână, Fizică de două ori pe săptămână, Chimie o dată pe săptămână, Biologie o dată pe săptămână, iar în clasa a-XI-a şi a-XII-a, nu mai faci deloc aceste obiecte.

Mult succes în noul an şcolar!

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Buna! Aici, ai cate ore ai pe saptamana in fiecare an si ce materii o sa faci-doar tabelul-http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/filologie.htm, iar BAC, il dai la romana, latina, istoria si limba pricipala-engleza doar daca nu ai cumva intensiv sau bilingv spaniola, germana, sau franceza.BAC -ul la limba se poate echivala cu un atestat-Cambridge, Delfe, Goethe, si DALE(asa cred ca se numea atestatul la spaniola-nu mai stiu sigur). Succes in clasa a IX, bobocel!

| Stoica_Daniela_1978 explică (pentru unangeaveccoeurcasse):

Link-ul nu merge, dar iti multumesc foarte mult oricum.

| Bοgdαη a răspuns:

Buna! Eu sunt la filologie si in afara de ce am facut in generala mai fac logica.care este destul de usoara. Teze vei da la romana, geografie sau istorie, latina si logica! iar bac la romana, engleza si franceza(vei da la ambele). istorie sau geografie si logice...nu mai stiu daca se mai da si la altceva dar la mate nu se mai da bac iar din clasa a 11 a nu mai faci mate...asa e la mine!
sper ca te-am ajutat!
Bafta!