| anyhylator a întrebat:

Daca intri la facultate la buget, nu mai platesti nicio taxa nimic?
Se ofera burse sau credite?

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

Vei plati taxa de inmatriculare la inceputul primului an, care este in jur de 30-50 de lei, depinde de facultate. si in rest nu mai platesti nicio taxa.
poti lua bursa de merit sau de performanta, in functie de media obtinuta pe fiecare semestru, insa pentru asta nu trebuie sa ai nicio restanta.
Bursele se ofera in funtie de fiecare facultate, si dupa anumite reguli impuse de acesta.suma difera de la facultate la facultate.
Creditele le acumulezi pe parcursul luarii fiecarui examen. Fiecare examen are un numar de credite ( 3, 4 sau 5 credite), depinde.
Pentru a trece anul universitar trebuie sa ai cel putin 40 de credite, din totalul de 60. cel putin asa este la mine.
fiecare semestru are 30 de credite, in total 60.
Numarul creditelor se recalculeaza dupa sesiunea de restante.
Succes!

2 răspunsuri:
| AndyLavy a răspuns:

Restantele le vei plati daca le dai de mai multe ori. o singura data poti da un examen in afara de siunea normala. daca nu il iei nici in prima sesiune de restente, atunci in cea de reevaluari vei plati in functie de profesor si de examen, poti plati intre 50 de lei, si poate ajunge pana peste 200 de lei.
Sper totusi sa nu ajungi intro astfel de situatie.

| figure a răspuns:

Cand am facut eu facultatea (la buget), plateam doar restantele. Nu cred sa se fi schimbat treaba asta.