| florin96ak47 a întrebat:

Daca vreau sa devin programator sau software developer, adica sa invat limbaje de programare si lucruri de genul, trebuie sa ma duc la UBB din cluj la profilul Informatica sau la Automatica si Calculatoare? Ofer funda!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci... daca te intereseaza strict partea de software o facultate de info / mate-info ar fi cea mai potrivita. Daca te intereseaza si partea de hardware atunci AC de la politehnica e mai potrivita

| AliGab a răspuns:

Sustin raspunsul lui Darr1u5

| ElenaSt2011 a răspuns:

Cei care au frecventat astfel de facultati au zis ca invata mai multe despre programare, urmarind tutoriale pe internet si invatand Java si C++ pe cont propriu.

| Darr1u5 a răspuns:

Daca tot nu a raspuns nimeni...eu cred ca ar fi bine la Automatica si Calculatoare la Timisoara (aici is eu big grin). Ca sa devii un simplu progrmator poti alege o facultate de 3 ani de informatica insa daca vrei sa devii inginer in software, si sa fii un adevarat programator atunci eu iti recomand Automatica si Calculatoare. PS: dupa primul an de facultate mi-am gasit loc de munca.

| florin96ak47 explică (pentru Darr1u5):

Multumesc mult pentru raspuns happy De asemenea, cati ani faci la Automatica si Calculatoare si ce e un inginer in software?

| Darr1u5 a răspuns (pentru florin96ak47):

Se fac 4 ani. Deci, un inginer software este un specialist cu o pregatire ma avansata in domeniul calculatoarelor atat pe partea de programare cat si pe cea de hardware ( de prin anul 2 iti alegi pe ce parte sa te axezi, dar sunt cam la fel, adica faci si una si alta la ambele sectii).

Deocamdata nu stiu prea multe, pentru ca acum trec in anul 2, dar am auzit vorbinduse acolo unde lucrez, ca diferenta intre un programator de la info si un inginer sofware e doar la bani si e destul de mare laughing

Dar, asa in general inginerii in orice domeniu sunt mai cautati decat restul lumii laughing...dar bineinteles pentru ca au o pregatire mult mai mare.

| florin96ak47 explică (pentru Darr1u5):

Mersi de raspuns, Darius happy