| florin96ak47 a întrebat:

Daca vreau sa merg la o facultate de Matematica - Informatica pot alege sa fac doar informatica? Si daca da, voi face totusi matematica? (am inteles ca e nevoie pentru a stapani informatica) Multumesc anticipatwinking Ofer funda...

2 răspunsuri:
| marian951 a răspuns:

Este facultate de informatica(pura) in Iasi dar din pacate faci in anul I matematica.Dar avantajul e ca trebuie sa mergi doar 3 ani pe cand la celelalte din aceasta "directie" trebuie sa faci 4 ani.

| florin96ak47 explică (pentru marian951):

Am auzit ca programatorii au nevoie sa stie multa matematica, la facultatea din Iasi, sau oriunde altundeva unde fac informatica (pura) voi invata suficienta matematica cat sa fiu un programator bun?