| iulia_6002 a întrebat:

Dati-mi si mie exemple de neologismehappy funda; x

Răspuns Câştigător
| chocolate27 a răspuns:

Iata cateva exemple:

Abajur, abajururi
Abajur, abajururi s. n. Dispozitiv de metal, de sticlă, de hârtie etc. care protejează ochii de lumina unei lămpi sau care îndreaptă razele într-o anumită direcţie.
Abdica, abdic
Abdica, abdic, vb. I. intranz. A renunţa la tron. (Fig.) A renunţa la ceva (din cauza greutăţilor). [fr. abdiquer, lat. abdicare]
Balivernă, baliverne
Balivernă, baliverne s. f. Vorbă lipsită de importanţă sau născocită. [fr. baliverne]
Cabotin
Cabotin, -ă, cabotini, -e s. m. f. Actor mediocru care urmăreşte obţinerea de efecte teatrale cu mijloace facile, de prost gust; p. gener. persoană care urmăreşte să obţină succese uşoare
Debarcader, debarcadere
Debarcader, debarcadere s. n. Loc pe malul unei ape sau pe un chei, într-un port, amenajat special şi prevăzut cu utilaj adecvat pentru îmbarcarea şţi debarcarea călătorilor, a animalelor

| ursuletpolar a răspuns (pentru chocolate27):

Dami si mie ex de neologisme nume de institutii

45 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Dentist, radiografie, tinctură, animalic, neverosimil, inteligent, capabil, megalomanie, CD etc.

| Ğίααα a răspuns:

Robot, explozie, blog, frontiera, informatica, chip, mostră, paradigmă, pilduire etc.

funda?batting eyelashes

| Andr3yCzz a răspuns:

Cauta pe google ca gasesti de n-ai ce face cu ele
lenea asta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bestseller, DVD, scluptor, si cam ata imi vin in minte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genocid care a aparut in anul 1920

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rachete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe net

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacaloareat
ideal
fermoar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

camping, design, marketing, blues, fair-play

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lenea mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rugby, surfing, baseball, rally

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ketchup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Glob, radiografie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neologism= cuvinte noi aparute din alta limba sau formate prin derivare. ex:robot, calculator, ceao, wikend, windows, email; etc... happyma bucur ca te-am putut ajutahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Megastar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robot, gaura neagra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Extravaganta, conglomerat, aberant, imensitate, grandios, expansiv, axuberant big grin mai vrei?hee hee ca mai stiulaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laseer blog racheta kebab shaorma etc cautama da ca mai vrei id adi_matrix_96

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta in net, desteapt-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu tot deale caut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bart-poet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mouse, play-back, play-boy, labela. s. a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masina, industrie, computer, manager, a sponsoriza, a exmatricula,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al doi-lea titular de pe un contract nu este obligat sa semneze dar trebuie sa aiba buletintongue asta e raspunsul pentru intrebarea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Computer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spuneti-mi si mie ce este un neologisnhappy funda; X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idiom