| bogz a întrebat:

Dau admitere la drept anul acesta.Ce ar trebui sa stiu despre aceasta? Sfaturi utile va rog, stiu si eu programa.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu am terminat dreptul in iulie anul trecut.
E o facultate foarte grea, care ii cere tot timpul pe care ai, ai de invatat multe multe carti ( aproape pe derost) si iti mai trebuie sa iti mearga si mintea sa faci analogie legat de unele legi ( civilul si penalul).
Si, iti spun sincer, nu e chiar atat de greu sa iti cauti de munca. Da, e adevarat, diploma ca esti licentiat in drept, nu conteaza de loc, trebuie sa dai mai departe, la barou, la inm, la grefieri, sau sa faci stagiu de 2 ani pentru jurist. Si e fals ca trebuie sa ai pe cineva cu pile, e foarte fals, iti trebuie doar sa stii foarte bine materia, dar foarte bine, ai sanse foarte mari sa ajungi ceea ce iti doresti.
Te asigur eu ca nu ai nevoie de nicio pila sa ajungi la barou sau la inm ( nu se accepta nicio pila acolo!), ci trebuie sa stii carte dar si practica foarte multa.
Anul 1
Cod Disciplină Categorie Tip Semestru Nr. săpt. Nr. credite
D.D.1.1.01 Teoria generala a dreptului
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 5.00
D.D.1.1.02 Drept constitutional
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 5.00
D.D.1.1.03 Drept roman
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.1.1.04 Drept civil I. Teoria generala
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 5.00
D.D.1.1.05 Economie si politici economice
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.1.1.14 Management financiar
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.1.1.15 Dreptul tratatelor
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.1.1.16 Istoria institutiilor europene
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.1.1.17 Drept electoral
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.1.1+1.11 Limba straina (engleza, franceza, germana) I
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 2.00
D.D.1.1+1.13 Educaţie fizică I
Obligatorie Semestriala Semestrul I 28 1.00
D.D.1.1+2.11 Limba straina (engleza, franceza sau germana) II
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.1.1+2.12 Practica de specialitate.Clinica judiciara
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 2.00
D.D.1.1+2.13 Educatie fizica (II)
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 1.00
D.D.1.2.06 Drept civil II. Persoanele
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 5.00
D.D.1.2.07 Institutii politice
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 4.00
D.D.1.2.08 Drept administrativ
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 5.00
D.D.1.2.09 Logică juridică
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.1.2.10 Sociologie juridica
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 4.00
D.D.1.2.18 Etica în afaceri
Optionala Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.1.2.19 Istoria dreptului romanesc
Optionala Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.1.2.20 Politici publice
Optionala Semestriala Semestrul II 14 3.00

Anul 2
Cod Disciplină Categorie Tip Semestru Nr. săpt. Nr. credite
D.D.2.3.26 Drept civil III. Drepturi reale
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 6.00
D.D.2.3.27 Drept penal - parte generala I
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 6.00
D.D.2.3.28 Drept administrativ II
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 5.00
D.D.2.3.29 Drept international public
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 4.00
D.D.2.3.39 Cooperare judiciara internationala in materie penala
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.2.3.40 Politologie si doctrine politice
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.2.3.41 Contracte de transport maritim
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.2.3.42 Managementul afacerilor
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.2.3.43 Organizatii si relatii internationale
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.2.3+3.36 Limba straina (engleza, franceza, germana) I
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 2.00
D.D.2.3+3.38 Educaţie fizică I
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 1.00
D.D.2.3+4.36 Limba straina (engleza, franceza sau germana) II
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 2.00
D.D.2.3+4.37 Practica de specialitate.Clinica judiciara
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 2.00
D.D.2.3+4.38 Educaţie fizică II
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 1.00
D.D.2.4.30 Drept civil IV. Teoria obligatiilor
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 5.00
D.D.2.4.31 Drept penal - parte generala II
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 5.00
D.D.2.4.32 Drept financiar si fiscal
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.2.4.33 Dreptul proprietăţii intelectuale
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.2.4.34 Criminologie
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.2.4.35 Filosofia dreptului
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.2.4.44 Relatii publice, comunicare si dreptul comunicarii
Optionala Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.2.4.45 Etiologia crimei organizate
Optionala Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.2.4.46 Demografie si resurse umane
Optionala Semestriala Semestrul II 14 3.00

Anul 3
Cod Disciplină Categorie Tip Semestru Nr. săpt. Nr. credite
D.D.3.5.53 Drept civil V. Contracte
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 6.00
D.D.3.5.54 Drept penal - parte speciala I
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 6.00
D.D.3.5.55 Drept procesual penal I
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 6.00
D.D.3.5.56 Dreptul familiei
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 5.00
D.D.3.5.57 Dreptul muncii si securitatii sociale
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 4.00
D.D.3.5.63 Dreptul mediului
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 4.00
D.D.3.5.65 Dreptul transporturilor
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.3.5.69 Drept executional penal
Optionala Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.3.5+6.64 Practica de specialitate.Clinica judiciara
Obligatorie Semestriala Semestrul II 28 2.00
D.D.3.6.58 Drept comunitar
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 4.00
D.D.3.6.59 Metodologia cercetării socio-juridice (II)
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 4.00
D.D.3.6.60 Drept civil VI. Succesiuni
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 5.00
D.D.3.6.61 Drept penal - parte speciala II
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 4.00
D.D.3.6.62 Drept procesual penal II
Obligatorie Semestriala Semestrul II 14 4.00
D.D.3.6.66 Protectia drepturilor omului
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.3.6.67 Protectia si promovarea drepturilor copilului
Optionala Semestriala Semestrul II 14 3.00
D.D.3.6.68 Managementul programelor/ proiectelor de dezvoltare sociala
Optionala Semestriala Semestrul II 14 3.00

Anul 4
Cod Disciplină Categorie Tip Semestru Nr. săpt. Nr. credite
D.D.4.7.77 Drept procesual civil (I)
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 6.00
D.D.4.7.78 Drept comercial (I)
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 6.00
D.D.4.7.79 Criminalistica
Obligatorie Semestriala Semestrul I 14 6.00
D.D.4.7.80 Medicină legală
Obligatorie Semestriala Semestrul I 12 6.00
D.D.4.7.87 Drept maritim
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.4.7.88 Drept international penal
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.4.7.89 Drept bancar si institutii de credit
Optionala Semestriala Semestrul I 14 3.00
D.D.4.8.81 Drept internaţional privat
Obligatorie Semestriala Semestrul II 12 5.00
D.D.4.8.82 Drept procesual civil (II)
Obligatorie Semestriala Semestrul II 12 6.00
D.D.4.8.83 Drept comercial (II)
Obligatorie Semestriala Semestrul II 12 6.00
D.D.4.8.84 Dreptul comerţului internaţional
Obligatorie Semestriala Semestrul II 12 4.00
D.D.4.8.85 Dreptul european al concurentei
Obligatorie Semestriala Semestrul II 12 4.00
D.D.4.8.86 Pregatirea lucrarii de licenta
Obligatorie Semestriala Semestrul II 12 2.00
D.D.4.8.90 Comunicare si mediere
Optionala Semestriala Semestrul I 12 3.00
D.D.4.8.91 Drept canonic
Optionala Semestriala Semestrul II 12 3.00
D.D.4.8.92 Publicitate imobiliara si carte funciara
Optionala Semestriala Semestrul II 12 3.00
D.D.4.8.93 Metode si tehnici de acces pe piata munci
Optionala Semestriala Semestrul II 12 3.00

Cele optionale s-ar putea sa faci decat 1 sau 2 materii pe semestru, depinde de universitate, depinde de ce profesorii sunt.
Unele materii ( cele optionale) s-ar putea sa nu le faci, depinde de universitate.
Eu iti doresc succes, eu momentant invat pentru scoala de grefieri.

22 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ca dupa absolvire sansele tale de a profesa sunt de max.1-2% mai ales daca vei urma cursurile unei facultati tot de 1-2 bani ca valoare.

| bogz explică (pentru corbulalbrosu):

Ba de cand facultatea de drept e de 1-2 bani?

| corbulalbrosu a răspuns:

Din momentul in care a inceput sa scoata pe banda rulanta absolventi care dupa studii se aleg doar cu o coala de hartie fara valoare numita Diploma. Aprecierea mea se refera la facultatile particulare aparute mai ceva decat ciupercile cu un singur scop de afacere si nu de a forma specialisti, motiv pentru care au si fost clasificate ca facand parte din categoria "D" in numar de 30 pe care le consider de 2 bani sau cele 11 din categoria "E" pecare le consider ca ar valora cel mult 1 ban. Dar te asigur ca printre acestea din urma sunt si facultati de drept fara nicio valoare. Spre informare iti trimit lista cu clasificarea acestor facultati ca sa-ti demonstrez ca te-ai indignat nejustificat in cazul in care ai facut-o fiind doar neinformat. http://www.avocatnet.ro/......esti.html. Sunt curios daca vei mai avea curajul sa-mi dai replica, iar cuvantul "" ba "" sa-l folosesti doar in convorbirile cu parintii tai, cu cei de-o seama cu tine si cu aceeasi educatie ca cea de care dai dovada.

| bogz explică (pentru corbulalbrosu):

Tataie admitere serioasa la drept la Bucuresti la asta ma refeream, lasa-ma tu cu facultatile private, vreau sa merg acolo sa invat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Imi mentin afirmatiile cu privire la sansele de a putea sa-ti exersezi profesia. Daca nu ai pe cineva sus pus in sistemul judiciar, daca nu dispui de o suma consistenta de cateva zeci de mii de euro poti fi tu cel mai eminent absolvent tot vei intampina greutati in gasirea unui loc de munca.Eu unul iti doresc successi mai ales BAFTA

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Au intrat la barou anul trecut si studenti de la facultati particulare, si acolo, la fel ca inm, nu ai cum sa dai nicio pila ( poate pile erau acum 8 ani, dar acum te asigur ca ai bani si te uiti la ei, daca nu stii materia de examen).
Ai nevoie sa stii foarte bine, nu banii. Examenul este din ce in ce mai greu, pentru ca sunt locuri limitate ( ma refer la inm), dar si pentru ca se cauta avocati/procurori/judecatori foarte buni, si crede-ma ca nimeni nu o sa iti accepte banii tai, daca tu nu ai nimic in cap.

| corbulalbrosu a răspuns:

Draga laura, imi pare rau ca nu-ti pot da dreptate fiindca ca tu intotdeauna particularizezi orice discutie. Te-as ruga sa-mi raspunzi daca poti, cat reprezinta procentual cei care "reusesc" sa acceada in structura sistemului de justitie. Cum iti explici ca a devenit tot mai pregnanta ideea de "afacere de familie". Dar cel mai mult m-ar interesa sa-mi dezvalui care este raportul in procente a celor realizati in comparatie cu numarul celor care au absolvit facultatea.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Reusesti ca vrei si ca dispui mental de asta.
Facultatea nu iti garanteaza un loc de munca daca nu ai capacitatea de a lupta pentru acel locul de munca. Si ma refer la orice fel de facultatea. In ziua de azi nu se mai pune aaccent ca ai terminat o facultate, ci pe experienta sau pe ce te duci mintea.
De aceea mai trebuie sa dai si alte examene sa faci si 2 ani practica pentru a fi pregatit cu adevarat, un judecator are o munca imensa, si de aceea cel care ii dai aviz ca e apt pentru asa ceva, si e pregatit ( din punct de vedere psihic, dar si intelectual), ii da aviz doar pentru munca depusa si pentru examenele luate cu prio.
Nu stiu ce afacere de familie te referi, poate la notari ( reglementarea e diferita si sunt locuri foarte putine vacante, anul trecut au fost doar 2 locuri libere in tot judetul constanta).
Dar crede-ma ca judecator nu are nicio treaba cu afacerea de familie, acolo tu esti independent, si la inm se intra dupa examene grele, dar mai ales examenul psihologic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru LaLaura, ultima oara eu am intrebat ceva cat se poate de punctual, al carui raspuns nu necesita nici un comentariu, fiind vorba de o simpla CIFRA sau un NUMAR care sa fie raspunsul la ceea ce am intrebat: "Dar cel mai mult m-ar interesa sa-mi dezvalui care este raportul in procente a celor realizati/angajati in comparatie cu numarul celor care au absolvit facultatea." Deci ti-am cerut un simplu procent ( x % )

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu nu am ce sa iti spun dupa procente, pentru ca nu te obliga nimeni sa iesi ceva din facultate.
Spre exemplu in anul meu de facultate 2010-2014 au fost 280 de stundeti, care in anul 2014 au ajuns doar 250 ( restul au abondonat sau nu au avut suficietnte credite ca sa promoveze).
Doar 30 au dat examen la barou, si doar 5 au fost acceptati ( nu ca au avut bani, ci pentru ca au invatat suficient inca sa ia peste 7).
4 au dat la inm, si doar 1 a intrat.
Restul care nu au dat la inm sau la barou, e treaba lor, eu spre exemplu invatat pentru scoala de grefieri.
Nu am ce cifre sa iti dau, nu conteaza ce facultate termi ( stat /privat)si cu cat sau ce bani ai, conteaza ce faci la celelate exemene pentru a intra in practica de 2 ani dar si a iesi din practica pentru a te axa in profesia care ti-o doresti!
Facultatea e facultativa, nimeni nu te angajeaza dupa facultate daca nu le dovedesti ca esti bun in ceea ce ai fcaut, iar asta se face doar dupa un examen, apoi practica, apoi dai definitivatul printr-un examen, apoi esti pe post, cel putin asa merg lucrurile cu facultatea de drept.
La restul nu ma bag, pentru ca nu stiu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru LaLaura, ei vezi exact asta incercam sa te fac sa intelegi, si anume ca din 250 de studenti doar 5 au promovat deci 2% sau "4 au dat la inm, si doar 1 a intrat " adica extrem de putini mai ales daca luam in calcul cati au studiat dreptul in toate facultatile de profil din tara ceea ce inseamna ca din cateva mii de studenti au reusit sa-si castige o paine foarte putini.Eu am facut terminat o facultate cu profil tehnic de geologie sunt convins ca cel putin la fel de grea dar diferenta esentiala este numarul foarte mic de locuri pe an (de obicei sub 100) in cele 3 centre universitare din Bucuresti, Cluj si Iasi si mai ales o concurenta acerba de obicei de peste 10-15 /loc.Cand am terminat studiile am absolvit cateva zeci (67 pe intreaga tara) si cu totii ne-am gasit un loc de munca cel putin cei care am terminat la Cluj (18).Acest lucru am incercat sa explic, ca la drept din cauza numarului imens de locuri si de absolveni, chiar si cei care au invatat foarte bine risca sa nu profeseze niciodata.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Intelegi gresit.
Toti 250 de am promovat facultatea de drept ( toti suntem licentiat in drept), dar doar putin au vrut sa dea mai departe, nu pentru ca nu poti, ci pentru ca nu vrei, sau nu ai invatat suficient ca sa dai unde ti-ai propus.
Eu nu am vrut sa dau la barou, pentru ca nu imi place avocatura, si nu am dat la inm pentru ca nu eram pregatita pentru acel examen. Asta nu inseamna ca nu am promovat facultatea, ci ca momentam nu am dat niciun examen ca sa fiu pe un post.
Dar daca vrei cu adevarat ceva, si esti bun, si inveti, intri unde doresti tu. Nu conteaza pe cine cunosti si cine sunt parintii tai sau ce bani ai - am avut un coleg care tatal sau era judecator, dar uite ca nu a intrat la barou, a luat 6, 8, iar media care se intra e minm 7.
Daca inveti suficient de mult si te staduiesti si chiar vrei cu adevarat ceva, poti sa te angajezi. nu ai nevoie de nimic altceva decat sa stii materia si sa faci analogie intre legi, sa stii jurispudenta curtii si sa stii sa o aplici.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru Laura, am scris gresit promovat in loc de cuvantul folosit de tine de acceptati :"Doar 30 au dat examen la barou, si doar 5 au fost acceptati ( nu ca au avut bani, ci pentru ca au invatat suficient inca sa ia peste 7)". Am inteles ca 30 au incercat sa intre in barou 4 au incercat la IMN, dar restul de 215 absolventi ce fac? cu ce isi cumpara O SINGURA FELIE DE PAINE? fiindca chiar tu zici :""Restul care nu au dat la inm sau la barou, e treaba lor, eu spre exemplu invatat pentru scoala de grefieri "" De cati grefieri este nevoie, de cati notari, de cati avocati? Asta intreb eu? cati dintre cei 215 vor avea o cat de iluzorie sansa sa manance o paine in viitorul apropiat? Si nu uita mai sunt cateva luni si vor termina alti mii si mii de absolventi.Sa stii ca pe plan national sunt zeci de mii de absolventi de drept care nu vor profesa niciodata.O spun in cunostinta de cauza.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De avocati, te asigur ca au nevoie, iar de judecatori si mai multi, mai ales dupa noul cod penal in care incerca ca fiecare judecator sa fie pe un domeniu, momentan nu se poate ca sunt putini judecatori.
De grefieri au nevoie, sunt putin grefieri, foarte putin chiar.
De notari, nu prea vad ca ar avea nevoie, sunt multi si de aceea au si loc limitat.
De executori judecatoresti au nevoie, sunt si ei foarte putini.
De procuror la fel, mai ales procuror criminalist
Deci, au nevoie, dar au standarde pentru ca te joci cu niste vieti ale unor oameni. Nu oricine intra pe aceste posturi si cei care intra demostreaza ca se descurca si se pricep foarte bine.

| LaLaura a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu am cum sa iti spun un numar exact ca nu m-am interesant, dar stiu ca la barou au intrat doar 10 % din numarul total de locuri, iar la inm la fel. Deci locuri sunt, dar trebuie sa muncesti pentru ele.

| bogz explică (pentru corbulalbrosu):

Tu esti un prost care a venit sa se planga de Romania si sistemul corupt.Imi pare rau pentru tine care din cate vad ai o varsta considerabila si isi pierde viata pe TPU si probabil ca isi asteapta o leafa amarata luna de luna.Imi pare rau pentru tine.

| bogz explică (pentru LaLaura):

Iti multumesc mult pentru raspuns, nu-l baga in seama, oricum nu prea avea treaba raspunsul lui cu intrebarea pe care am pus-o eu. Daca o sa fiu admis planul meu este sa invat in facultate.

| LaLaura a răspuns (pentru bogz):

Nu ai pentru ce, ce urmeaza-ti visul si nu te mai uita in jurul tau la ce spune x. e viata ta, si tu decizi ce o sa faci cu ea.
eu iti doresc mult succes.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru bogz. mai puta mi-au trecut prin mana multi teribilisti dar cu unul atat de imbecil nu cred sa fi avut de-a face.L-am comunicat multora impresia despre ei cat si despre viitorul lor si nu am gresit practic niciodata.Imi pierd timpul de pomana cu unul care habar nu are pe ce lume traieste Nu obisnuiesc sa atribui epitete dar in cazul tau m-am simtit dator s-o fac.Mi-e mila de tine. Sincer.

| bogz explică (pentru corbulalbrosu):

NU ma judeca fara sa ma cunosti.Mai discutam peste cativa ani, cum spuneam daca ai o varsta cat de cat decenta nu iti pierzi vremea printre niste pustani de pe TPU, iar daca nu ai familie e clar.

| corbulalbrosu a răspuns:

Consider ca sfaturile cu adevarat folositoare oferite unor tineri mai mult sau mai putin educati/cultivati sunt benefice si mult mai folositoare decat iti poti tu imagina. Imi zici ca te judec fara sa te cunosc? Cine s-a adresat cu invective la adresa celuilalt fara a-l cunoaste folosind un limbaj suburban? Iti reamintesc ca tu ai scris acest raspuns deloc magulitor :
4 Ianuarie 2015 21:56

bogz explică (pentru corbulalbrosu):

""Tu esti un prost care a venit sa se planga de Romania si sistemul corupt.Imi pare rau pentru tine care din cate vad ai o varsta considerabila si isi pierde viata pe TPU si probabil ca isi asteapta o leafa amarata luna de luna.Imi pare rau pentru tine"". Da ai nimerit in incheiere, astept exact aceeasi leafa pe care o vor astepta si viitorii tai profesori, facand si eu parte dintre ei.Si nu uita, imi mentin afirmatia, daca nu vei termina cu "magna cum laude" peste timp iti vei reaminti de mine.In rest numai de bine.