| Ramy98 a întrebat:

DAU FUNDA :* La romana ne-a dat ca exercitii sa explicam o metafora, dar nu stiu cum sa fac pentru ca nu ne-a dat nici un plan de care m-asi putea lega si nici in manual nu exista vreun exemplu m-ati putea ajuta, sa-mi dati un plan sau sa imi da-ti un exemplu explicatie.Va rog puppy dog eyes

5 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Metafora (din greacă: metapherin) este o figură de stil prin care se trece de la sensul obișnuit al unui cuvânt la alt sens, prin intermediul unei comparații subînțelese. Procesul de realizare a metaforei constă în "punerea semnului identității între două obiecte diferite (lucruri, ființe, persoane) prin numele lor, pe baza unei analogii".

Figură de stil/trop prin care se trece de la semnificația obișnuită a unui cuvânt (expresie), la o altă semnificație, pe care cuvântul (expresia) nu o poate avea, decât în virtutea unei analogii, fără unificarea totală de sens. Transferul conduce la imagini artistice, inedite și implică, adesea, termeni distincți ca înțeles ori chiar aflați în opoziție: concret - abstract.
Exemple: zapada alba ca laptele - metafora este laptele (te-ai prins?; de obicei, metafora este constructia sau cuvantul ce urmeaza dupa cuvantul de comparare (ca, asemenea, precum))

| MrAngelus a răspuns:

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Metafor%C4%83

Am uitat*, sorry.

| tinaHd a răspuns:

Pai de exemplu:metafora"val de bucurie" autorul prezinta maretia si frumusetea bucuriei pe care o poarta.substantivul val este simbolul marii involburate, nesfarsite...asa se explica:*:*

Răspuns utilizator avertizat
| SexyFrumushika a răspuns:

Pai metafora e o comaratie subanteleasa! ai invatat ca comparatia inseamna sa compari 2 lucruri dupa structura ca,casi, precum! adica poti zice ca soarale e CA o minge de foc! e la metafora folosesti structura sau elementu de legatura "de", exemple :marea DE cristal,