| anonimaz a întrebat:

Dau funda! Vreau sa stiu si eu despre ce este vorba in povestea Maireiy. In 2-3 randuri.Multumesc!

6 răspunsuri:
| n1445 a răspuns:

Maitreiy este o adolescenta de 17-18 ani care se indragosteste de Allan, un inginer european venit in India sa munceasca. Tatal fetei il invita la ei acasa pentru catva timp. Maitreiy si Allan se displac la inceput, dar apoi se indragostesc unul de celalalt. Din cauza religiei ei nu au putut fi impreuna, iar adolescenta a fost batuta de tatal ei si inchisa in casa. La final cei doi raman despartiti.

| AnonimaOk a răspuns:

Allan e un inginer european care merge in India, il remarca tatal Maitreyiei pentru inteligenta si se indragosteste de eroina eponima. Aceasta idila ar fi interzisa datorita religiei si pozitiei sociale a fetei, iar cad se afla tanarul se retrage in muntii Himalaya sa mediteze. Maitreyi se ofera vanzatorului de fructe pentru a fi izgonita dar degeaba.
E greu sa rezumi sute de pagini la 3 randuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un tip...Allan,sta in casa Maitreyiei.
Apoi astia 2 incep sa se placa, dar tatal fetei intervine, iar relatia lor devine imposibila.

| anaaandr17 a răspuns:

Poate Maitreiy. Este vorba despre o indianca indragosttita se Allan, un inginer din Europa, dragostea lor este interzisa de tatal fetei, iar acestia raman despartiti.

| erdest a răspuns:

Allan lucreaza in India. La un moment dat se imbolnaveste, iar seful lui (dl. Sen) il invita in casa lui. Pe parcurs, el se indragosteste de fiica lui(maitreyi), care are in jur de 17-18 ani.
Parintii lui Maitreyi nu erau de acord, la inceput nici Maitreyi.Dar parintii nu stiau ca ei se iubesc, Ei voiau sa-l adopte pe Allan pentru a ajunge mai usor in Europa(allan fiind englez).
Intr-o zi ei merg la un lac(cred, undeva cu apa) cu sora mai mica a lui Maitreyi, Chabu. Chabu ii observa pe ei 2 ca se iubesc, si neintentionat dezvaluie secretul celor 2(chabu fiind confuza, era bolnava, si micuta). Allan este alungat, Chabu moare, moare si tatal maitreyei, Maitreyi incearca tot mai mult sa fie data afara din casa pentru a merge la Allan, dar n-o da nimeni afara (incearca sa faca familia de ras pentru a fi data afara).

| erdest a răspuns (pentru erdest):

Sau daca vrei mai scurt:

Allan, un englez, se muta la un moment dat in casa sefului lui, unde se indragosteste de Maitreyi, si ea de el, cand au aflat parintii, l-au dat afara pe Allan iar el a plecat in munti.