| anonim_4396 a întrebat:

De cate ori pe saptamana se merge la scoala la o clasa de liceu cu frecventa redusa?
Sau nu se merge in fiecare saptamana?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu sunt la frecventa redusa.Sunt 2 semestre.In fiecare semestru se fac 3 saptamani de pregatire/predare in care se preda lectii si se dau si suporturi de curs de tras la xerox eventual, apoi urmeaza 2 saptamani in care dai testele la fiecare materie si tezele la 4 materii.Acest program se reia si in al doilea semestru.Practic faci 5 saptamani pe semestru iar din ce stiu eu, prezenta e obligatorie numai la examene dar nu poti sa stii la examene daca nu ai fost la predare logic.Doar daca iti da cineva lectiile mereu.E o forma avantajoasa pentru cei ce muncesc si vor sa faca si scoala.Eu sunt aici datorita unor probleme de sanatate.Programul saptamanilor acelea in care trebuie sa mergi la scoala sunt stabilite de fiecare liceu.De obicei ce am zis eu in acest post evalabil la liceele de stat gratuite care au aceasta forma, la liceele particulare se fac de obicei cursuri sambata si duminica.Succes

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Cele 5 saptamani sunt una dupa alta?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde.Unele licee sau scoli dau o pauza de 1-2 saptamani inaintea examenelor, deci dupa cele 3 saptamani de predare, iar altele nu dau nicio pauza, cele 5 sapt sunt una dupa altele...Aici depinde cum vrea scoala,liceul, tine de director, de conducere. Unele dau o pauza, altele nu, deci.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se face scoala ( mai corect si adevarat spus, nu se face scoala!) doar cateva saptamani dintr-un semestru scolar.Practic, inveti de unul singur iar rezultatul se va vedea la bac!--- numarul absolventilor care reusesc sa-si ia bacul din prima incercare este insignifiant! Unii(si-s multi!) nu reusesc nici la a 3-a sau la a 4-a incercare!
Nu te sfatuiesc sa alegi aceasta forma! Alege forma "serala"( cu frecventa de 3-4 ore/zi, dupa amiaza)---iti va fi mai de folos da-ti trebuie o diploma!

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Voi merge la frecventa redusa si voi invata pe cont propriu, imi cumpar culegeri pentru fiecare materie din care dau bacul si voi invata mult, nu am nevoie sa ma invete un profesor, mult mai prind de unul singur.
Si daca ma transfer la frecventa redusa voi da bacul in 2017, deci am mult timp la dispozitie sa invat si sper sa ca voi lua o nota decenta cat sa intru la o facultate ok.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca pentru urmatorii 2 ani iti vei pastra motivatia si ambitia mereu vii, evident ca, vei reusi sa inveti de unul singur! Succes si numai bine!