| Rinmaru a întrebat:

De ce anumite numerale se scriu cu litere iar altele cu cifre?!

3 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Toate numeralele se scriu cu litere, optional ele se pot scrie si cu cifre, dar doar cele cardinale, cele ordinale au forme prescurtate in componenta carora intre si cifre arabe sau romane (al II-lea). Forma cifrica a numeralelor cardinale este tratata ca o prescurtare a formei literare. Este considerata improprie si de prost gust folosirea formei cifrice a numeralelor in cadrul operelor literare, aceasta este acceptata in operele stiintifice si ca forma stilistica specifica autorului, in unele situatii in poezii, editoriale si proza de "base-etaje"(fr).

| corolav a răspuns (pentru StefanKogut):

Frumos și destul de competent răspuns dar, undeva, s-a strecurat o eroare.
Vezi la mijlocul textului tău: „...ca o prescurtare a formei literare".
Corect este „literale".
Acel „literare" de mai jos este corect.

| StefanKogut a răspuns (pentru corolav):

Corect! Multumesc pentru observatie, am mai gasit inca una "... in componenta carora intra si cifre arabe sau romane...".