| CookieșiParty a întrebat:

De ce Dumnezeu se cheama chiar Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Graftzoor a răspuns:

De ce Dumnezeu daca citeai biblia stiai... Dumnezeu este creatorul lumii al animalelor al tuturor. Sfanta Treimebig grinumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul... la Taierea Imprejur care se sarbatoreste pe 1 ianuarie in aceea zi in care se sarbatoreste si Sf Vasile cel Mare pe 1 ianuarie i s-a dat numele de Iisus Hristos.Nu stiu daca ai invatat la scoala despre Dumnezeul alb hai sa iti spun Dumnezeul alb era Dumnezeul aztecilor.El iubea pacea si linistea.Mai pe scurt Domnului nostru i s-a pus numele de Dumnezeu deoarece iubea pacea si linistea. Sper ca ti-am fost de folosbig grin

16 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Ti-ar fi placut daca l-ar fi chemat Vasile?

| GyeBaek a răspuns:

Un nume il dai uni lucru sau fiinta pentru al deosebii de alt lucru sau fiinta, Dumnezeu nu are nevoie de nume fiindaca-i unic.

| Deutsa_7202 a răspuns:

straight face.tu esti crestin\a? Dc ti-ai pus tocmai intrebare asta? Unu la mana nu se poate explica in cuvinte ce reprezinta pentru noi Dumnezeuwinking EL e totul ...sh` de unde pan unde te`ai trezit sa intrebare asa ceva? CRezi ca o sa-ti dea kreva vreo definitie concreta copilash?

| Deutsa_7202 a răspuns:

Wee da destepti mai sunteti fratilorwinking...N`aveti minte ma straight face...una cu zeii alta cu nu stiu ce.Degeaba va dati cu parereawinking Intrebare : sunteti atei?

| TraficantaDeVisee a răspuns:

NBu stiu cum sa iti explic eu cred ca dumne vine de la domn iar zeu de la zeu si sar cam traduce domnul zeu

| semix a răspuns:

Salut. traducerea este UN SINGUR ZEU (e din greaca ) big grin

| AnneMarie27 a răspuns:

cred ca multi oameni si-au pus intrebarea asta dar cred ca numele Dumnezeu vine de la ceva (adica poate insemna ceva)si nu stiu asa a fost scris in toate cartile de rugaciune, Bibliile...deci nimeni nu stie raspunsul scz.Cred ca ti-am explicat cate ceva... fundita?big grin

| Anonima_2658 a răspuns:

Eu stiu ca :
inainte erau multi zei.
-zeita frumusetii
-zeul intunericului
-zeul care tinea bolta cereasca pe umar
etc.

eu una zic ca Dumenzeu era seful zeilor.:D

uite aici despre zei. http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_zei

acum nu sunt sigura cu chestia de am zis`o imi dau si eu cu parerea.

:*

| Șâret a răspuns:

Nu se cheama doar Dumnezeu, asta e doar un titlu.El are de fapt un nume.Iehova. (Exod 6:3)

| lowfive a răspuns:

Vine din latina, "domine deus"

| XK a răspuns:

D-zeu se cheama cum vrem noiwinking

va inchinati la pietre!winking

| alin4096 a răspuns:

De ce Cookie2002 se cheama chiar Cookie2002?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nimeni nu ştie! happy

| MeScorpion a răspuns:

Pentru ca el e Dumnezeu.

| Darius_4819 a răspuns:

Buna intrebare...da nu cred ca stie cineva sa raspunda...

| Muss a răspuns:

Pai de fapt Dumnezeu este format din Sfanta Treime:Tatal, fiul si duhul sfant, si s-au unit toti trei, si este numit Dumnezeu. Daca vrei un termen mai stintific uite link: http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu nu mi se pare prea adevarat dar in fine. Fundita?