| IoanaElenaa a întrebat:

De ce este importanta STRANGEREA CAINILOR DE PE STRAZI pentru comunitate?
Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| DiannaaMiha a răspuns:

De ce există animale de casă?

Pentru că mulţi oameni au vrut de-a lungul timpului să aibă un animal de casă, aşa că cererea a făcut ca oferta să crească, şi avem astăzi o grămadă de pet-shopuri în care nişte sărăcuţe animale stau chinuite în cuşti (papagali, hamsteri, pisici, câini etc) (pentru peşti nu e valabil, că ei nu realizează şi nu simt că stau închişi).
Apoi, după ce realizează că le este foarte greu să aibă grijă de ele le arunca pe strada precum o cârpă...
Strangerea lor de pe strazi reprezinta o metoda civilizata de convietuire a unei tari din UE.
De ce sunt câinii maidenzi o problemă (cel puţin în marile oraşe):

1. Pentru că reprezintă un Atentat la siguranţa vieţii – muşcăturile au fost MORTALE de mai multe ori în istoria recentă a României – adică au murit oameni muşcaţi de câini în România;

2. Consum de timp-bani şi trăirea de durere şi stres dacă eşti muşcat de un câine + trebuie să te duci să faci injecţii etc. (plus statul pierde bani la faza asta – poate nişte "băieţi deştepţi" FAC bani din asta…cine ştie? ); în jur de 10.000 de bucureşteni sunt muşcaţi anual de câini
3. Boli, focar de infecţie;

4. Mizerie scârboasă – în care de multe ori calci când mergi pe stradă şi miros scârbos de câine când te plimbi (mai ales dacă vorbim de câini plouaţi happy );

5. Nu poţi să-ţi plimbi liniştit câinele personal prin parc pentru că te atacă o haită de câini maidanezi;

6. Nu poţi să mergi liniştit pe stradă, mai ales dacă eşti fată, bătrân sau copil – de frică;

7. Nu poti să mergi liniştit seara, când nici măcar nu vezi de unde sar să te atace;

8. Nu poţi să foloseşti liniştit bicicleta sau rolele prin oraş şi parcuri;

9. Nu poţi să dormi liniştit de lătratul câinilor etc.

2 răspunsuri:
| Leptosome a răspuns:

In primul rand din omenie. Pana la urma acele animale n-au nicio vina ca au ajuns pe strazi. Tot vecini, rude, etc de-ai nostri i-au aruncat afara. In al doilea rand, ei bine, problema asta a inceput sa ne reprezinte pe noi ca tara. Majoritatea Uniunii Europene ne cunoaste acum dupa problema noastra cu cainii comunitari. Mai ales dupa decesul copilului atacat de cainii din parc. Ar trebui sa se stie ca astfel nivelul nostru de civilizatie devine indoielnic pentru ce-i de afara.

| Paul_Bogdan_1998 a răspuns:

Aceasta strangere este importanta pentru siguranta noastra.Cainii de pe strazi (vagabonzi) ataca oamenii, si de aceea este importanta strangerea pentru a fii in singuranta.