| Anca8MinYoongi a întrebat:

De ce se foloseste alcoolul si mercurul la termometru?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Mercurul e un metal lichid. Daca ai pune apa in termemotru, aceasta s-ar evapora, nu s-ar dilata. Alcool-ul la fel, se dilata la temperatura mare si se evapora la temperaturi mai mari, de obicei se foloseste la termometre de camera...
P.S: Broken, nu stiam ca mercurul urca si in jos big grin rolling on the floor.

1 răspuns:
| lBroken69 a răspuns:

Alcool-ul nu se mai foloseşte.Pot măsura temperatura deoarece, când căldura îşi face efectul asupra mercurului, acesta urcă în sus.