| CutenessOverLoaded a întrebat:

De ce se sacrifica mielul de Pasti? Aici trebuie sa stii religie.happy
Funda!

Răspuns Câştigător
| Adriana1019 a răspuns:

Pt. ca mielul este Iisus si el s-a sacrificat pentru noi si a murit.Mai poti spune si ca mielul este bland, asa ca Iisus. fundozaur?

8 răspunsuri:
| camy417 a răspuns:

Mielul se sacrifica de pasti finca moiese a spus poporului evreu ca fiecare familie sa taie cate un miel si cu sangele lui sa unga usorii casei pentru ca Dumnezeu va trimite o napasta pe pamant ce va ucide copii din egipt si unde va vedea sange va trece mai departe si lea mai spus sa repete asta in fiecare an

| camy417 a răspuns:

Nu trebuie sa stii religie! trebuie sa asculti evanghelia la biserica
big grin

| MadduM a răspuns:

Sacrificarea mielului de Paşte a fost instituită de Dumnezeu, încă de pe vremea lui Moise, când poporul evreu se afla în robie în Egipt. Odată cu moartea Sa, Isus a devenit Mielul lui Dumnezeu, sacrificat pentru omenire.

| DdAndreea a răspuns:

Am gasit acest articol :

Sacrificarea mielului de Paşte a fost instituită chiar de Dumnezeu, încă de pe vremea lui Moise, când poporul evreu se afla în robie în Egipt. Odată cu moartea Sa, Isus a devenit Mielul lui Dumnezeu, sacrificat pentru omenire.

Creştinii care sărbătoresc Paştele în această perioadă asociază sărbătoarea cu tăierea mielului, iar asocierea nu este deloc întâmplătoare. Paştele este o sărbătoare instituită încă de pe vremea lui Moise, când poporul evreu se afla în robia egipteană. Pentru a-i scoate pe evrei din Egipt, Dumnezeu a dat 10 urgii. Ultima era moartea întâilor născuţi, iar pentru ca familiile evreilor să fie ocolite de această urgie, pragul fiecărei uşi trebuia uns cu sângele unui miel. „Sângele va sluji ca semn pe casele unde veţi fi. Eu voi vedea şi voi trece pe lângă voi, aşa că nu vă va nimici nicio urgie, atunci când voi lovi ţara Egiptului. Şi pomenirea acestei zile s-o păstraţi şi s-o prăznuiţi printr-o sărbătoare în cinstea Domnului, s-o prăznuiţi ca o lege veşnică pentru urmaşii voştri", arată Biblia, în Exod, capitolul 12. Evreii au făcut întocmai, iar casele lor au fost ferite de urgia lui Dumnezeu, care a scos poporul din Egipt.

Oricum stiam si eu ceva ceva, dar nu eram sigura!

Pa, pa :*

| DdAndreea a răspuns:

@Albinegru : Am inteles happy. Dar nici eu nu stiam sigur. Oricum nu este nici o problema :*

| Claudiu_7456 a răspuns:

Sacrificarea mielului a prefigurat jertfa Mantuitorului de pe Golgota, care a adus eliberarea omenirii din robia pacatului.

| CutenessOverLoaded explică:

DdAndreea,nu ti-am dat tie funda, fiindca ai luat totul de pe Google! Ai dat un simplu Copy&Paste!

| jockerul12 a răspuns:

Pt ca Iisus Hristos era comparat cu un miel