| Macafei_Cătălin_2000_fuyF a întrebat:

De curand am terminat clasa a8-a si nu stiu ce profil sa aleg. sad
Adica, vreau sa stiu ce meserii sau profesii poti sa urmezi in viata si la ce profil se invata mai mult.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| HurremSultan a răspuns:

Bună.

I. Profil, specializari, teze

1) Profilul real:
a. mate-info (specializare a profilului real)
• se axeaza pe matematica, informatica, fizica, dar se pune destul de mult accent si pe chimie, biologie;
• este considerata cea mai complexa specializare dintre toate, pentru ca ofera o gama larga de posibilitati in urma terminarii liceului, deoarece sunt destule ore si de romana (3h-4h), iar materii precum istoria, geografie, socio-umanele, limbile straine se studiaza de asemenea, ce-i drept, intr-o masura mai mica decat la uman;
• se fac 4h-5h matematica, 3h fizica, 2h chimie, 2h biologie, 3h informatica (dar depinde... la intensiv engleza, de pilda, sunt mai putine ore de info; cel putin, asa este in Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti), 3h-4h romana, 1h istorie, 1h geografie si altele.

b. stiintele naturii (specializare a profilului real)
• axandu-se pe biologie, chimie si fizica, aceasta specializare este cea mai adecvata celor care doresc sa urmeze Facultatea de Medicina sau ceva asemanator;
• spre deosebire de mate-info, nu se mai studiaza, din a XI-a, informatica, matematica este mai usoara si mai putin problematica la BAC (M2 fata de M1 de la mate-info);
• se fac circa 4h mate, 3h fizica, 2h-3h chimie si 2h-3h biologie, 3h-4h romana, 1h istorie, 1h geografie si altele.

2) Profilul uman:
c. filologie (specializare a profilului uman)
• se concentreaza pe limbile straine si limba romana;
• se considera cea mai potrivita alegere pentru cei care nu au nicio treaba cu materii ca matematica, fizica, chimie, fie pentru ca nu sunt pe gustul lor, fie pentru ca se vor indrepta spre o cariera ce nu va necesita prea multe cunostinte din categoria "real";
• matematica, fizica, chimie, biologie nu se mai studiaza din a XI-a;
• se fac 4h-5h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h-2h latina, 2h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.

d. stiinte sociale (specializare a profilului uman)
• pune mai mult accent pe istorie si materiile socio-umane
• daca va este teama de latina, aceasta specializare ar punea fi alegerea mai buna decat filologie, intrucat latina nu se va mai studiaza din a XI-a si oricum nu se da teza; se mai renunta, in aceeasi clasa, si la fizica, chimie, biologie;
• se fac vreo 4h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h latina, 2h-3h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.

Teze
a. Mate-info (simplu si intensiv informatica)
- matematica M1 (M1 este cel mai greu tip de matematica, adica cea studiata la mate-info)
- limba romana
- informatica
- fizica/biologie/chimie (va alegeti voi; cei mai multi prefera biologia in a IX-a datorita faptului ca este cel mai usor de invatat la aceasta materie)

a. Mate-info (intensiv o limba straina)
- matematica M1
- limba romana
- informatica
- fizica/biologie/chimie (la alegere)
- prima limba straina (L1)

b. Stiintele naturii (simplu)
- matematica M2
- limba romana
- doua materii diferite si la alegere dintre fizica, biologie, chimie

b. Stiintele naturii (intensiv o limba straina)
- matematica M2
- limba romana
- doua materii diferite si la alegere dintre fizica, biologie, chimie
- prima limba straina (L1)

c. Filologie (simplu si intensiv o limba straina)
- limba latina
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)
- prima limba straina (L1)

d. Stiinte sociale (simplu si intensiv o limba straina)
- materia socio-umana din anul respectiv (IX: logica / X: psihologie / XI: economie / XII: filosofie)
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)
- prima limba straina (L1)

2 răspunsuri:
| BornToChange a răspuns:

De obicei, clasele de mate-info au cea mai complexă materie. Mai ales clasa A. Cel puţin în liceul meu profesorii trag cel mai mult de cei din A. Acum, depinde ce vrei să faci... Eu sunt pe socio şi aici ai timp să citeşti şi alte extra-şcolare şi e mai accesibil să mergi la olimpiade, pentru că orele sunt mai lejere faţă de mate-info, dar se face şcoală. Depinde de liceu, probabil...

| sardaduraluca96 a răspuns:

Pai clar la real inveti mai mult. Se cauta mult specialisti in domienul informaticii in ultimii ani. Dar depinde ce noroc ai pentru toti vor sa fie ingineri IT acum.