| suiramikkk a întrebat:

Deci, am vazut la fiecare facultate ca inscrierile se fac pe baza de dosar/examen, am si eu o intrebare, acest examen il dau toti care se inscriu? Sau cei care dau examenul si iau sunt inscrisi direct fara sa mai astept rezultatele la dosare?

2 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Daca inscrierea e pe baza de dosar trebui sa astepti sa fie afisate listele in care apar candidatii in ordinea mediilor. Daca inscrierea e pe baza de examen, toti care se inscriu dau acel examen si sunt repartizati la buget, taxa sau respinsi in functie de nota de la examen. De obicei, pe langa nota de la examen conteaza si media de la BAC, dar in proportii mai mici decat la inscrierea prin dosar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Admiterea se face ori pe baza de dosar ORI cu examen.

Daca e pe baza de dosar atunci se intra in ordinea mediilor care sunt cerute.

Daca se da examen se intra in functiile de notele obtinute.