| zuzzyany a întrebat:

Deci...Ieri am sustinut evaluarea nationala clasa 8-a la limba romana si la subiectul 2, exercitiul 6 am avut un exercitiu in care sa construim o propozitie in care subordonata sa fie introdusa prin adverbul "unde".Am facut propozitia,dar am subliniat verbele,am delimitat propozitiile cu acele bare si am incercuit adverbul relativ exact cum faceam in clasa, intrebarea este:se considera semn? Va rog sa-mi raspundeti repede,sunt disperata, nu stiu ce sa fac...Va dau funda, dar va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Nsnsbwk a răspuns:

Nu. Asa am facut si eu anul trecut. E ok. Am luat punctaj maxim. Si tu vei lua. Stai linistita

| zuzzyany explică (pentru Nsnsbwk):

Iti multumesc enorm! M-ai linistit, deja plang de fericire! Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| Alex007007 a răspuns:

E ok, și eu am făcut la fel, dar am vorbit cu profesoara mea de română. A spus că propoziția e corectă, că voi lua punctaj maxim și atât timp cât am delimitat frazele pentru a-i arăta corectorului propoziția principală și cea completivă.

| zuzzyany explică (pentru Alex007007):

Da,dar eu am si subliniat predicatele si am incercuit adverbul relativ ''unde'', se pune ca semn?

| Asg61 a răspuns:

Oh. asa am facut si eu! Te rog, daca aflii ceva, anunta-ma si pe mine, te rog mult!