| DennySa660 a întrebat:

Deci la geografie am avut 10, 10,8 si 10 in teza.Eu stiam ca iese 10 dar mi-a iesit 9..Cum se face? Explicati-mi!

Răspuns Câştigător
| GoGu7 a răspuns:

10+10+8=28
28:3=9.33
9.33x3=27.99
27.99+10=37.99
37.99:4=9.49 happy erai pe aproape
Media cu teza se face, notele din oral adunate, impartite la cate sunt, rezultatul dat il inmultesti cu 3, aduni rezultatul dat cu teza si imparti rezultatul dat la 4 si iti da mediawinking succes in continuare

| Teardrop a răspuns (pentru GoGu7):

Asta pentru că 9.33 e perioadă. Şi iese 37.(9) şi nu există perioadă nouă. Rezultatul este 9.50. Ne-a spus şi profu de mate despre asta.

Nu ţi-e calculată bine. Întreabă un prof de mate din şcoală mai exact unde e problema (eu nu mai ştiu exact), şi apoi du-te explică-i profesorului de la clasă.

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îţi calculezi SINGUR/Ă media - SPER că ştii să faci măcar atât :)

"Art. 191 (1) La fiecare disciplină de studiu media semestrială este calculată din numărul de note prevăzut de prezentul Regulament.
(2) La disciplinele de studiu la care nu se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se obţine prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat număr întreg. La o
diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului.
(3) Media la evaluarea periodică este media aritmetică a notelor înscrise în catalog, cu excepţia notei de la lucrarea scrisă semestrialţ (teza), medie calculată cu două zecimale exacte, fără rotunjire.
(4) La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza) media semestrială se calculează astfel: "media semestriala = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului.
(5) Media anuală la fiecare disciplină este dată de media aritmetică a celor două medii semestriale, calculată cu două zecimale exacte, fără rotunjire. În cazul în care elevul a fost scutit medical, pe un semestru, la disciplina educaţie fizică şi sport, calificativul/media de pe semestrul în care elevul nu a fost scutit devine calificativul/media anuală.
(6) Nota lucrării scrise semestriale (teză) şi mediile semestriale şi anuale se consemnează în catalog cu cerneală roşie.
(7) În cazul în care curriculumul este organizat modular, fiecare modul se dezvoltă ca o unitate autonomă de instruire. Media unui modul se calculează din notele obţinute pe parcursul desfăşurării
modulului, conform prevederilor de la alin. (2). Încheierea mediei unui modul care se termină pe parcursul anului se face în mod obligatoriu în momentul finalizării acestuia, nefiind condiţionată de
sfârşitul semestrului. Aceasta este considerată şi media anuală a modulului.
(8) Media anuală generală se calculează ca medie aritmetică, fără rotunjire, a mediilor anuale de la toate disciplinele şi de la purtare. Media generală, în cazul curriculumului organizat pe module, se calculează în conformitate cu reglementările legale în vigoare, media generală a unui modul fiind similară cu media generală a unei discipline." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune.

| AirănMeidăn a răspuns:

Faci media aritmetica a notelor, fara teza : 10+10+8=28 28:3=9,(3)
Inmultesti rezultatul cu 3, adaugi teza, si imparti la 4 totul
[9,(3)x3]:4=9.5

Cred ca a rotunjit la 9, cu toate ca de obicei s-ar fi rotunjit la 10. Nu stiu exact daca are voie, intreaba-ti dirigintele mai bine

| KMaddieK a răspuns:

Media inmultit cu trei, adunat cu teza, impartit la 4

| Sfetnicul a răspuns:

Depinde ce calculator are profesorul pe telefon. Îți poate ieși 9, 49 sau 9, 50.

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Ar fi trebuit sa fie 9, 50 pentru ca e 28:3x3=28 nu 27.99 deci nota ta conta de calculatorul pe carel folosea profesorul pentru ca la unele e de ex:0, 33334 iar la altele 0, 33333 laughing) ce ghinion ai

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru Hasciar_Vlad_1990):

Ba nu laughing Contează numai prima cifra sau primele 2

| EllaYlk a răspuns (pentru Hasciar_Vlad_1990):

Da, dar 28/3=9,33, 9,33*3=27,99, 27,99+10=37,99, 37,99/4=9,49. Deci nu e greșit nimic. Se face media aritmetica a notelor, apoi se înmulțește cu 3, se adună nota din teză și se împarte la 4.

| atlasscolar a răspuns:

Nu ai calculat bine.

| Maran_Denisa_1990 a răspuns:

Pai se face media aritmetica a numerelor apoi inmultesti cu trei si apoi aduni rezultatul cu teza. Funda?

| EllaYlk a răspuns:

Se face media aritmetica a notelor, apoi se înmulțește cu 3, se adună nota din teză și se împarte la 4.
Deci:
(10+10+8)/3=28/3=9,33(media aritmetică a notelor)
[(9, 33*3)+10]/4=(27,99+10)/4=37,99/4=9,49
9,49 se aproximează la 9, care este media ta la Geografie. Succes pe mai departe! happy

| Salagean_Georgi_1953 a răspuns:

Media aritmetica a numerelor 10+10+8=28 28:3=9,10 9+10=19 19:2 = 9, 10 = media ta la geografie