| nutuxcristian a întrebat:

Deci sa va spun...Imi e si rusine uneori pe strada cand ma intalnesc cu cineva si ma intreaba ce facultate vreau sa urmez, ca nici nu stiu ce sa raspund.
Sunt la liceu teoretic pe filologie bilingv-franceza si nu stiu ce sa fac mai departe. Mie imi plac foarte mult limbi straine si aviatia. Stiu ca Facultatea de Lb. Straine este o alegere destul de proasta, din ce am auzit eu din stanga si dreapta, dar eu vreau sa o urmez pentru a-mi "definitiva" oarecum limbile straine (engleza, franceza, eventual araba), si pe urma sa fac SSAvC (Scoala Superioara de Aviatie Civila). Vreau sa pornesc la drum pe aceasta facultate cu gandul de a vorbi la un nivel foarte inalt limbi straine care sa ma ajute pe viitor in aviatia internationala.
Credeti ca e o alegere buna? Pentru ca nu vreau sa fac aceasta facultate si sa raman in Romania, sa scriu in CV ce am urmat si sa ma duc la Kaufland...
Dau funda. Imi puteti trata aceasta intrebare si ca o conversatie deschisa.
Multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inteleg unde e rusinea, nu trebuie sa dai nimanui explicatii cum si de ce vrei la facultatea aia, trebuie sa iti placa tie si atat

| neutrino a răspuns:

Ideea ta este foarte buna si nu trebuie sa-ti fie rusine cu ea.

| nutuxcristian explică (pentru neutrino):

Nu ca imi este rusine cu Facultatea de Lb. Straine, imi e rusine ca nu sunt hotarat ce sa urmez, adica imi e rusine ca nu stiu ce sa raspuns pentru ca nu am nici eu un raspuns foarte bine structurat... nicidecum cu visul meu.

| neutrino a răspuns (pentru nutuxcristian):

Acum ai!