| Caffe a întrebat:

Deci,sunt clasa a 12-a si imediat trebuie sa particip la BAC.Toate bune si frumoase la mate si bio unde cred ca am sanse sa il iau, problema e la romana unde recunosc ca nu ma prea pricep dar cred ca pot scoate un 5 un 6. Profa de romana are pretentia sa stiu tot ce am facut in a 12 a,iar daca nu stiu a zis ca ma trece dar doar daca dau declaratie ca nu ma voi inscrie in BAC la romana,vreau sa stiu daca declaratia mea este valabila, in caz ca eu ma duc la directoare si ii cer toate fisele pentru inschrierea in BAC. Sincer nu o inteleg pe profa, i-am zis ca vreau un 5 la romana, atat, si ea mi-a zis ca nu, ca trebuie sa stii partea 3 a ca daca nu nu te las in prima sesiune. sunt bine venite si niste sfaturi de la cei care au reusit sa treaca peste acest hop, FUNDA, multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

La romana e usor...eu zic sa nu te multumesti cu doar un 5. Prima aprte e si usoara ( si poti si copia usor). A doua aprte iar e simpla.din cate stiu eu un text argumentativ. Pana aici ar trebui sa ai 6 asigurat. Apoi daca nu te intereseaza nota mai mare...incepi si aberezi la partea 3 pana se termina alea 3 ore si macar un 6.50-7 tot o sa iti dea.

Cat despre declaratia ta, nu are absolut nicio valoare happy Si sunt sigur ca nici nu te va pune sa dai vreo declaratie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite un mic ajutor la română, găsești acolo povestite unele dintre lecturile cerute la bac http://lecturirecenzate.ro/ Succes!

| FlyAgaric a răspuns:

Pot sa invat eu in locul tau si tu sa mergi la bac?
Plsssssss

| Caffe explică:

Faza sta in felul urmator: sigur o sa ma incheie pentru a eu am atestat in iunie si se baga diriga, dar o spus ca trebuie sa dau declaratie ca nu ma inscriu, si stiu ca inainte de a te inscrie trebuie acte de la scoala, si de acte se ocupa directoarea care poate face figuri si imi zisce ca am dat declaratie ca nu ma inscriu

| nomoretears1111 a răspuns (pentru Caffe):

Nu este valabila o astfel de declaratie, nu te poate obliga nimeni sa nu te inscrii la bac, atata vreme cat ai situatia incheiata si toate in regula. Profesoara ta de romana considera, probabil, ca esti nepregatit si nu vrea ca insuccesul tau sa se reflecte asupra dumneaei. Cat despre aberatiile de mai sus, ale unora care cred ca se va copia la bac, eu le spun sa isi ia gandul asta. Bacul va fi luat doar de cei care au invatat. Va exista monitorizare video si supravegherea va fi mai mult decat riguroasa!