| anonim_4396 a întrebat:

Deci, vreau sa ma duc la o facultate de anime-uri in Romania, dar nu gasesc pe internet vreuna... ma puteti ajuta cumva? Si daca se poate, sa-mi spuneti si termenii, adica ce aptitudini trebuie sa ai.

19 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

La noi nu exista, te asigur, poate o exista in Japonia. Multa bafta!

| Doub a răspuns:

"facultate de anime-uri"-?straight face

| Dzeko7 a răspuns:

Mai iesi si tu in oras ca...

| anonim_4396 explică (pentru Dzeko7):

Stii, atunci când un om isi doreste ceva si nu poate reusi devine depresiv deci nu e de gluma cu asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Ana00005 a răspuns:

Nu exista la noi. Exista facultatea de animatie in Romania dar e animatie doar pe calculator! Trebuie sa mergi la facultatea de arte, dar ai grija! Fiecare tara are tehnicile ei. Daca mergi aici, te vor infata tehnicile de aici, in alte tari sunt diferite.Eu vreau sa fac facultatea de arte in Japonia.Masashi Kishimoto (idoloul meu si autorul mangai Naruto supranumita manga secolului care a tinut 14 ani fiind considerata una dintre cele mai lungi manga, adaptate si doua serii anime de succes si inca una speciala si 10 filme (anul asta e posibil sa mai iasa unul), nenumarate jocuri video pentru toate platformele, figurine, papusi, costume etc... Daca vrei sa faci facultatea aici si nu acolo, iti recomand sa te duci pentru inceput la o scoala de manga (Scoala Sakura) si dupa ce inveti bazele, poti avansa.Trebuie sa iti creezi stilul.Doar exersand poti. Si chiar si asa trebuie sa iei lectii, trebuie sa stii sa desenezi si chipuri si lucruri, nu doar gen anime. Daca poti sa faci chipuri umane si stii (inveti) sa lucrezi cu umbrele iti va fi mult mai simplu sa faci anime. Aptitudiniile necesare sunt desenul si culorile.Trebuie sa stii unde vin umbrele si lumina, pentru asta merge la curs.Iti urez succes si te sustin!

| anonim_4396 explică (pentru Ana00005):

Deci, uh, ce complicat e... Deci trebuie sa plec in străinătate. La asta nu m-am gândit. Trebuie sa termin liceul si sa spec in Japonia. Ce greu e, o sa fie foarte complicat, pentru ca nu am pe nimeni acolo sa-mi arate ce si cum, dar vad eu. Poate ne întâlnim acolo. Mersi mult. :3

| Ana00005 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu am pe nimeni acolo si nimeni nu ma sustine, dar eu tot invat japoneza. Uneori, la manga (sau anime) sunt persoane care lucreaza impreuna sau mai multi. Daca ne intalnim ar fi tare sa lucram impreuna, dar nu mi se pare corect, ca eu nu prea am idei si nu merit sa castig pe munca altuia.

| anonim_4396 explică (pentru Ana00005):

Nu ar fi probleme. Ideile vin, asa daca am fi doua ideile s-ar combina si am ajunge la ceva. Nici pe mine nu ma sustine nimeni. Uneori sau, mereu ma simt singura. Ma bucur ca aici pot sa vorbesc cu oameni care ma inteleg.

| Ana00005 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu.Si sper macar tu sa reusesti.Eu nu cred ca pot pentru ca nu sunt buna la nimic.Si ce e mai important pentru mine (desenul si muzica) nu pot.Am stat o ora si am incercat sa memorez 3 note si nu am putut, iar la desen, intotdeauna imi iese cu mult altfel decat vreau (adica mult mai urat) si nici nu ma pricep la povesti (daca vreau sa inregistrez sau saa scriu pierd toate ideiile, ca altfel mai am cateva) si chiar nu stiu ce sa fac.La anime nu se folosec tehnici de desen.Ei deseneaza din prima si perfect. Daca le dai o schita cu personajul (fata, spate, lateral, 3/4 si cateva expresii ale fetei, ei pot sa o deseze cum vrei.La ei e asa: structura povestii, placile de poveste (gen manga, adica arata ce se intampla in scena urmatoare, misca mana...etc.),desenul (trebuie sa stii unde sa pui umbrele si lumina, pentru o secunda in anime poti avea nevoie si de 8 desene, daca vrei sa faci asta, trebuie sa stii ca studiourile fac intr-o saptamana cate un episod pentru seriale si fiecare episod are de obicei 10.000 de desene, pai la cate seriale dau ei fac +100.000 pe saptamana,dar ei lucreaza in grupuri si de aia ti-am recomandat sa faci mai intai manga) si uneori unele desene (doar cateva imagini) se fac pe foaie colorata si se coloreaza,dar altfel! La ei albastru e pentru umbre si alte culori tot gen asa,doar cateva si colorat doar sa mazgalesti,ei vor intelege,apoi netezirea(adica mai dau cu creion o data peste desen),apoi colorarea(le pune in scanner si le coloreaza pe calculator de obicei folosind PaintMan),apoi background-ul,se face in pictura (desenezi o schita in carioca pe o folie transparenta si dupa model ei fac)! la desen la anime ei deseneaza doar personajele, background-ul e facut doar de pictori, dar tot trebuie sa stii sa il desenezi ca nu poti stii niciodata. Apoi pe calculator, personajele sunt puse peste background si in unele cazuri se folosesc efecte digitale (unele sclipiri de semafor, acele 'lumini' semitransparente si cateva chestii daca trebuie)
Pai tu trebuie sa te experimentezi in desen, iar eu sa sper ca imi dezvolt urechea muzicala. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Ana00005):

Mersi mult. Stii, peste cativa ani, când vom termina facultatea, sau când vom avea un loc de munca, sa intram pe TPU si sa ne spunem daca am reusit. Sunt sigura ca si tu vei reusi. Îmi doresc sa reusim amândouă sa ne atingem scopurile.

| Ana00005 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar pana atunci nu strica sa mai vorbim happy
Sa stii ca imi place de tine, esti de treaba.

| anonim_4396 explică (pentru Ana00005):

Si tu imi placi, esti foarte draguta si ma intelegi. happy

| Rorothebest1 a răspuns:

Nu exista asa ceva!