Întrebare recomandată | SilentHillLover a întrebat:

Din ce dau Bac-ul la filologie? Dar la stiinte sociale?

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

La Filologie dai Bacalaureatul la Limba Română şi Istorie obligatoriu. Al treilea obiect este la alegere între Geografie, Logică, Psihologie, Sociologie, Economie, Biologie şi Filosofie.
De asemenea, dai probă orală la Limba Română, competenţe digitale şi probă la o limbă străină pentru a primi un calificativ (A1, A2, B1, B2, C1, C2).

La Ştiinţe Sociale dai Bacalaureatul obligatoriu la Limba Română şi Istorie. Al treilea obiect este la alegere între Logică, Psihologie, Sociologie şi Filosofie.
De asemenea, dai probă orală la Limba Română, competenţe digitale şi probă la o limbă străină pentru a primi un calificativ (A1, A2, B1, B2, C1, C2).

Cele două profile sunt foarte asemănătoare, ai acelaşi număr de ore însă la Filologie ai mai multe opţiuni la Bacalaureat pentru al treilea obiect.

Mult succes pe mai departe!
Pa-pa.

| AwaZoh98 a răspuns:

Buna!
Filologie : romana, istorie si inca o materie (ai de ales intre: psihologie, economie, istorie, geografie si logica)

Stiinte sociale :
-limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie;
-la proba F o limbă modernă scris(alta decât cea susţinută la proba B ), Matematică, Chimie, Biologie (probă scrisă), Educaţie fizică (probă practică);

Bafta!winking

| AnaMariaTanase a răspuns:

Bună happy!
La profilul filologie vei da bacul la limba romana, istorie şi la alegere dintre geografie, logica, psihologie, economie, filosofie, sociologie.
La profilul ştiinţe sociale vei da bacul la limba română, istorie şi la alegere între logică, psihologie, economie, sociologie, filosofie, geografie.
Pe lângă acestea, vei da nişte competenţe ( sunt aceleaşi şi la filologie şi la ştiinte sociale ), la care vei primi calificative : română oral, competenţe digitale şi la o limbă străină.
Sper că ţi-am fost de folos. O zi frumoasă!