| PeekABoo a întrebat:

Din ce materii se da teza la profilul de mate-info intensiv engleza? Dar la cel de intensiv informatica? Si as vrea sa stiu cat de grea este materia( Aici ma refer la matematica si informatica.)

6 răspunsuri:
| HurremSultan a răspuns:

Bună.

Profilul real:
a. mate-info (specializare a profilului real)
• se axeaza pe matematica, informatica, fizica, dar se pune destul de mult accent si pe chimie, biologie;
• este considerata cea mai complexa specializare dintre toate, pentru ca ofera o gama larga de posibilitati in urma terminarii liceului, deoarece sunt destule ore si de romana (3h-4h), iar materii precum istoria, geografie, socio-umanele, limbile straine se studiaza de asemenea, ce-i drept, intr-o masura mai mica decat la uman;
• se fac 4h-5h matematica, 3h fizica, 2h chimie, 2h biologie, 3h informatica (dar depinde... la intensiv engleza, de pilda, sunt mai putine ore de info; cel putin, asa este in Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti), 3h-4h romana, 1h istorie, 1h geografie si altele.

| AnonimaOk a răspuns (pentru HurremSultan):

3 ore de info? DAAAAA... Eu am avut in a9a 5 ore parca sau 6 si la fel in toti anii, odata am avut 7 ore - cred ca in a11a. Oricum, e un lucru bun. Informatica e foarte interesanta si e de viitor. Daca esti atent si iti place o sa fie in regula.
Matematica trebuie invatata constant daca nu vrei sa ai probleme, mai ales ca e obiect de bac. Mie, personal, mi-a placut cel mai mult big grin. Trebuie exercitiu ca sa fii bun.
Tezele ti s-a spus deja. In toti anii aceleasi obiecte de teza - info, romana, mate, bio/fizica/chimie.
Parerea mea este ca intensiv e un profil mai ok. E important sa inveti engleza, dar din moment ce vrei mate-info banuiesc ca mai tare iti vor folosi stiintele exacte decat o ora in plus la engleza...
Informatica nu e grea, trebuie sa lucrezi. Odata ce intelegi si esti atent o sa descoperi cat de utila e. E uimitor cum in a12a la atestat faci acolo un proiectel, mai usor sau mai complicat, tu singur. E un prim pas in dezvoltarea ta personala in primul rand si nu ma refer doar ca nivel de cunostinte, ci si ca pregatire psihica. Cred ca de la mate info intensiv ai mai mult de castigat. Orele in plus de informatica fata de neintensiv sunt in jur de 2-3 pe saptamana si fac diferenta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Matematică-Informatică" dai următoarele teze :
" Teza la Limba si literatura romana
Teza la Matematica
Teza la Informatica
Teza la Fizica/ Chimie/ Biologie (la alegere)" - - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

La "intensiv engleza" dai teză şi la Engleză!

Specializarea de "Matematică-Informatică" este cea mai GREA : se face Mate M1 ( cea mai grea matematică ) şi multă Informatică ( + dai Atestatul la Info, la sfârşitul clasei a 12-a )!

Toate cele bune!

| Tinna666 a răspuns:

La intensiv info se da teza la romana, mate, info si la alegere bio, chimie si fizica..la intensiv engl se da in plus teza la engleza.materia nu este exagerat de grea.

| FastAndRelaxed a răspuns:

Eu sunt la intensiv informatica si pana acum iti pot zice doar de tezele din a IX-a am dat la mate din functia de grad 2 (te sfatuiesc sa o inveti binewinking ), inecuatii, sisteme astea sunt in larg subiectele de la teza dar si materia.
La informatica am dat din vectori si matrici (cam orice fel de exercitii care se pot face cu ele si cam pe vectori si matrici se insista in a IX-a).
Am mai dat la romana si la alegere dintre chimie, fizica si biologie. Sper ca te-am ajutat, baftawinking.