| Annelise a întrebat:

Din toamna ma mut la Iasi, fiind admisa la Facultatea de Litere. Neavand frati sau prea multi prieteni studenti acolo, care sa imi povesteasca f multe detalii despre viata ca student la Iasi, as dori, sa ma ajutati cu niste detalii, sfaturi, cine e dispus bineinteles. O sa incerc tare mult sa pot sa ma inscriu si in programul Erasmus, mi-ar placea tare mult. Daca ati fost si voi inscrisi in acest program, astept pareri, impresii. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| IrinaAndreea a răspuns:

Si eu am facut facultatea de Psihologie la Iasi, iar in prezent sunt la master. Nu stiu acum ce ai vrea tu sa stii, dar probabil intrebarea numarul 1 este cea referitoare la orar. Sunt cursuri si seminarii (unde aplici ce te invata la curs), care tin cate 2 ore. Poti avea pauze intre ore sau ore de dimineata de la 8 pana seara la 20 si alte zile in care esti libera. Asta depinde de la o facultate la alta, poti cauta pe site un orar de anul trecut ca sa vezi cam cum e. De obicei, nu ai de invatat in timpul semestrului decat la unele materii unde mai dati partiale (teste) sau de facut proiecte, de regula de grup. La noi au fost la moda "prezentarile", adica la seminar iti alegeai o tema si vorbeai colegilor despre ea, intr-un fel tu predai la ora respectiva. Eu am stat in fiecare an in camin, iti recomand si tie aceleasi lucru daca ai posibilitatea. Am stat in camine variate, de la cel mai luxos la cel mai putin luxos si pot sa iti spun ca mi-a prins foarte bine. Inainte, nu stiam sa fac nimic, dar in camin am inceput sa devin mai responsabila, sa gatesc, mi-am facut prieteni; a fost amuzant, plus ca nu e la fel de costisitor ca o chirie. Mancarea buna gasesti si la cantina, dar dupa ce inveti tu sa gatesti o sa realizezi ca parca tot ce iti faci tu e cel mai bun. Cluburi sunt o gramada, dar nu prea ma pot eu pronunta, pentru ca nu sunt genul. Magazine la fel, gasesti de care vrei, pentru orice buzunar. Transportul in comun este ok, mai ales daca esti la buget si vei avea abonament. Altceva nu stiu ce sa iti mai spun, te rog sa intrebi daca vrei sa stii ceva anume. big grin

| Annelise explică (pentru IrinaAndreea):

Nu e vorba de orar, dar daca tot veni vorba, cam greu cu un job, nu? fiind ore si pana la 8 seara. da, sunt bugetara. As dori sa imi dai niste ponturi, eventuale reduceri pentru studenti, chestii de care as putea profita cat timp sunt studenta. Nu ai nicio cunostinta la italiana? Multumesc mult

| IrinaAndreea a răspuns (pentru Annelise):

Jobul depinde mult de orarul pe care il vei avea si de cat de energica esti tu in general. Daca ai ore pana tarziu, e cam imposibil sa gasesti timp pentru un job, ca sa nu mai spun de oboseala fizica. Ideal ar fi sa incepi macar cu ceva part-time ca sa iti faci putina experienta pentru mai tarziu, dar daca nu gasesti e util si un voluntariat/internship de preferat in domeniul tau. Oricum, eu nu am lucrat pana nu am terminat anul 3 si totusi mi-am gasit de munca apoi, deci nu e chiar disperata situatia. Reduceri ai la cantina cu carnetul, pentru RATP o sa ti se dea o adeverinta speciala ca sa ai abonament pe toate liniile cu un pret modic (era 13 lei, acum e posibil sa se fi scumpit pentru ca a crescut si pretul biletelor), mai ai reduceri la tren (sa nu uiti sa mergi la secretariat sa iti iei cupoanele cand se vor da), la cinema, pe la muzee. Poti merge la cabinetul medical studentesc si poti primi consultatii si tratamente gratuite (sper sa n-ai nevoie totusi! ps: in timpul vacantei, NU se tine cont de aceste beneficii, tocmai vin eu de la ei si asa mi-au zis). Nu cunosc pe nimeni la litere, mai ales la italiana, dar te vei descurca tu. Succes! big grin

3 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Incep prin a zice ca anul 1 e cel mai frumos, pentru ca incepi cu 0 restante laughing.
In general viata de student prin camine frumoasa, si e in contrast cu viata din timpul sesiunii, cand spre final ti se vor suprapune examenele.
Oricum facultatea de litere e o fac usoara, sper sa te distrezi, si sa inveti cat mai multe in 4 ani