| N538961518 a întrebat:

Dumnezeu exista? Eu spun ca nu... daca vrei sa spui ca da...prezinta si niste argumente plauzibile...nu prostii ieftine religioase sau de hippie.

Răspuns Câştigător
| adina68 a răspuns:

Sa privim frumusetea naturii cu simetriile ei, cristalele de gheata cu ahitectura lor perfecta ori florile de gheata care se formeaza pe geamurile inghetate.
Sau drumul pe care il parcurge un pui de cangur catre marsupiul mamei sale imediat dupa ce se naste: de unde stie el ce sa faca si de unde stie drumul? Daca argumentam ca este vorba de instinct atunci cine i l-a insuflat?
Un alt exemplu este urmatorul: asemanarea unor legume sau fructe cu organele corpului uman pe care le trateaza:
astfel rosia seamana cu o inima, insasi interiorul ei seamana cu cavitatea inimii;
o felie de morcov (obţinută prin tăiere transversală) seamănă destul de mult cu ochiul uman;
nuca semana cu un creier, ea fiind folositoare creierului uman si altele.
De ce sa admitem o "mama Natura" si sa evitam sa folosim cuvintul "Dumnezeu"?
Fireste se pune intrebarea: daca Dumnezeu a creat totul, cine l-a creat pe El?
Dar oamenii n-au gasit raspuns la toate intrebarile.

21 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Desi s-ar putea ca la sfarsitul mesajului meu sa treci cele ce am a-ti spune in categoria atat de dispretuita de tine a"prostiilor ieftine religioase sau de hippie"totusi m-am hotarat sa-ti raspund. Daca iti inchipui cumva ca esti cel dintai care si-a pus intrebarea cu pricina, te inseli amarnic. Poate esti primul care o pune in termeni atat de siguri si dispretuitori.As putea, gasind termenii zeflemitori de rigoare, sa te intreb si eu ca Moromete odinioara 'Pe ce te bazezi?"...In fine voi reveni asupra acestui aspect in final Deocamdata vreau sa te informez ca la intrebarea al carui raspuns pretinzi ca il cunosti atat de bine-si trebuie sa recunosc ca esti singurul atat de ferm-au incercat sa raspunda si alte minti sfasiate de indoiALA.Incepand cu Toma si sfarsind cu strigatul lui Arghezi al nostru:"VREAU SA TE PIPAI SI SA URLU:ESTE!"multi ganditori au discutat, timp de secole existenta lui Dumnezeu, dar pana acum aceste discutii s-au dovedit sterile caci a cauta dovezi materiale s-a dovedit un exercitiu inutil.Dovezi le existentei lui Dumnezeu exista, sunt simplu de gasit numai ca ele nu pot fi gasite prin logica pentru simplul motiv ca el nu este un obiect. Dumnezeu este insasi subiectivitatea noastra iar aceasta e dincolo de orice logica, de orice gandire. Dumnezeu nu este un lucru pe car sa-l poti atinge, vedea, auzi, el este o experienta pe care nu o poti dovedi dincolo de credinta si cuvinte. Poti dovedi ce e iubirea? Poti arata ce e frumusetea? Nimeni nu poate dovedi nimic din ceea ce e valoros, adevar, iubire, frumusete, toate sunt dincolo de demonstratii. Dumnezeu este valoarea ultima a tuturor acestor valori, el este esenta a tot ce inseamna bine, adevar si frumos in conceptia vechilor greci...Esti foarte sigur ca Dumnezeu nu exista si tot ce ti-am spus pana acum s-ar putea sa-ti para pura teorie. Dar daca ai fi atent la tot ce e in jurul tau la frumusetea si perfectiunea lumii care ne inconjoara si a carei parte noi insine suntem ai vedea ca existenta insasi devine divina...Nu te-ai intrebat niciodata cum se face ca incepand cu propria-ne faptura si terminand cu atomii din care e alcatuita materia insasi au legi dupa care se misca asa cum legi exista in marele univers? nu TE-AI MIRAT NICIODATA CUM SE FACE CA PAMANTUL INSUSI ARE LOCUL LUI IN UNIVERS SI DE MILENII LEGILE DPLASARII SALE PRIN TIMPI SI SPATII E MEREU SUPUS ACELORASI LEGI PE CARE MINTEA OMENEASCA LE DESIcFREAZA, RAND PE RAND FIINDCA dUMNEZEU NE-A DARUIT CEEEA CE N-A DARUIT NICIUNEI ALTE FAPTURI CREATE DE EL? Dar ce tot spun eu! Ma minunez singura de mine cum incerc sa vorbesc unei persoane care sigur crede ca se trage din maimuta, cand suntem cu totii fii lui Dumnezeu.Caci Dumnezeu exista, el e adanc ascuns in sufletul fiecaruia dintre noi dar daca nu simti prezenta sa atunci nici toate dovezile din lume nu te vor convinge...Stiu ca demersul meu a fost zadarnic, stiu ca tot ce am spus sunt in conceptia ta doar "prostii", n-am veleitati de profet si nu pot spune in incheiere decat ca esti foarte sarac d.p.d.v.spiritual...Nu vei intelege niciodata de ce o buburuza are totdeauna sapte puncte negre pe rosul elitrelor, de ce crocodilul e neschimbat de milioane de ani, sau de ce fiul tau, chiar de va semana cu tine nu va fi un produs al tau, ci un dar... Tu insuti esti un miracol trecator printr-o lume ce a existat inaintea ta si va continua sa existe dupa ce nu vei mai fi...Esti o efemerida al carei timp de a fi e o clipa, in raport cu vesnicia...si nu realizezi ca miracolul costa tocmai ca aceasta efemerida isi pune intrebari...In fine, iata-ma divagand in aceasta clipa a unei seri in care plutim prin spatii odata cu aceasta planeta albastra ce ne e vremelnica casa...Eu cred ca Dumnezeu e in adncul fiintei mele asa cum el exista si in sufletl tau, dar acolo e bine ascuns sub un strat gros de certitudine inexplicabila... Ce-ar fi daca am fi atat de intelepti incat sa nu ne mai atribuim calificative si sa traim in armonie, tu cu intrebarile tale, eu cu raspunsurile mele ...Numai bine.

| georgesur a răspuns:

Exista, simt eu! Tu nu IL vei simti, pina nu vei crede in el neconditionat!
Pina atunci vei fi un "om fara Dumnezeu". sad
A cere "argumente plauzibile"(de fapt le
vrei materiale) este eroarea din logica ta!
Cei care-l au pe Dumnezeu in suflet sunt
creatia LUI., cei care vor sa primeasca "argumente plauzibile" ramin niste maimute evoluate. big grin

cristian
| cristian a răspuns:

Einstein despre DUMNEZEU.

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: "Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?"

Un student a raspuns ferm: "Da!"

Profesorul a pus o noua intrebare: "Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu este cel rau?"

Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, iar profesorul a sustinut ca demonstrat astfel faptul ca a crede in Dumnezeu este o poveste pentru copii, lipsita de logica.

Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare. El s-a ridicat in picioare si a intrebat: "Domnule profesor, starea de frig exista?"

"Bineinteles!", i-a raspuns profesorul. "Ce fel de intrebare este aceasta? Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?"

Proaspatul student a raspuns: "De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism."

"Si, continua studentul, intunericul exista"?

"Bineinteles!" raspunse profesorul.

De aceasta data studentul raspunse: "Va inselati din nou, domnule profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina."

In sfarsit, studentul il intreba pe profesor: "Domnule profesor, exista raul absolut?"

Profesorul ii raspunse "Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului."

"Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului!"

Dupa toate acestea, profesorul se recunoscu invins de aceasta argumentatie logica si nu mai spuse nimic.

Numele acelui tanar student era ALBERT EINSTEIN.

| RamonaMn a răspuns:

Ei bine eu spun ca Dumnezeu exista si nu trebuie sa ne doveeasca ca exista ci se observa prin faptul ca el ne ajuta mereu atunci cand avem nevoie de el.

Si nu trebuie sa ne mai punem genul asta de intrebari.

| DenissaDeea a răspuns:

Imi pare rau!:Nu vreau sa-ti demonstrez ca exista sau nu Dumnezeu! Eu cred din adancul inimi ca exista Dumnezeu! Un om daca nu crede ca exista Dumnezeu si Speranta se spune ca sia terminal treburile pe pamant! Dar tu de ce ai ajuns la concluzia asta ca nu exista Dumnezeu? Imi pare rau daca te am jignit scuze!

| N538961518 explică:

Ce inseamna sa crezi si sa nu cercetezi big grin...eu nu am sa dau argumentele uitati-va la Zeitgeist the movie toate dovezile sunt 100 % reale... puteti sa le verificati si singuri...trebuie doar sa ganditi liber si sa aruncati doctrina aia religioasa din creier...totusi astept raspunsuri vreau sa vad cati primesc inspiratie divina deja 2 raspunsuri de la 2 credinciosi si sunt egale cu 0. Te-a facut dumnezeu... bun si eu am evoluat din maimuta... da bat la pariu ca teoria mea o bate pe a ta in dovezi.Deci va rog uitati-va la Zeigeist the movie cine nu l-a vazut...sa aveti idee despre niste chestii istorice...despre ce aberatie este religia si dupa aia postati.Asteptam ceva mai pe mine m-a facut un bau-bau, extraterestii, cred in chupakabra...dovezi oamenilor dovezi orice tip istorice orice vreti...va asigur ca nu gasiti.Mai multe se stiu concret despre omu preistoric decat despre iisus al vostru, by the way iisus e o copie a altor zeitati dinaintea lui...mai documentati-va.Altcineva? :->

| davvid a răspuns:

Personal cred ca exista Dumnezeu. Daca tu nu crezi ca exista Dumnezeu iti pun decat o intrebare:daca nu Dumnezeu atunci cine te-a creat pe tine? Crezi ca ai evoluat din maimuta? Daca tu te crezi o" maimuta evoluata "cu parere de rau iti spun ca nu impartasesc deloc teoria evolutionismului.Noi,oamenii,suntem creatia lui Dumnezeu nu niste maimute evoluate.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ramona
Pe mine de ce nu ma ajuta cand am nevoie de El?

| irynna a răspuns:

Dumnezeu exista si ar trebui sa existe in sufletul fiecaruia! sunt oameni care cred ca stiinta este totul sau invata tot felul de tehnici pentru a-si demonstra cat sunt cei mai puternici! si uita cel mai important lucru-cum ar fi credinta in Dumnezeu-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vrea probabil sa auzi ceva de genul. "la inceput era...{ NIMIC }mai ...apoi...toate s-au nascut de NICAIERI si din NIMIC... PUNE-TI O INTREBARE...\ oare exist?\

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista decat 2 alternative: crezi sau nu crezi. nimeni nu iti poate aduce argumente ca sa te faca sa crezi. argumentele sint in mintea si sufletul tau, sadite acolo chiar de Dumnezeu. daca vrei, le poti descoperi singur, dar tu il renegi din start. daca vrei argumente, informeaza-te, citeste! toti credinciosii trebuie sa citeasca Biblia ca sa il cunoasca pe Dumnezeu, precum toti care il neaga pe Dumnezeu trebuie de asemenea sa citeasca Biblia, ca sa incerce sa ne combata pe noi, sa ne aduca argumente ca nu exista. accepti provocarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista Dumnezeu. daca nu Dumnezeu atunci cine te ajuta pe tine.crezi doar in noroc si ghinion?! si ii dau dreptate la david. noi suntem creatia luiDumnezeu.nu niste maimute evoluate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu ar mai trebui sa-ti pui intrebarea asta.big grin.pe bune acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa Il pui la incercare pe Dumnezeu, nu ai nimic de pirdut. Cineva s-a rugat odata "Doamne eu cred ca nu existi!" iar acum este un pastor. D-zeu este mai real decat poti sa iti imaginezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate p tine cine te-a creeat? cine a avut atata inteligenta si pricepere sa creeze mintea ta atat de complexa.(desi cred ca pe tine te-a inzestrat cu alte lucruri mai importante in afara de minte), sa creeze universul si sa te faca pe tine in asa fel incat sa reusesti sa traiesti pe acest pamant, de asemenea creeat de El, sa te adaptezi si sa nu iti lipseasca nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte faina ideea pe care ai pus-o in dezbatere. Posibil sa fiu de condamnat dar tind sa cred mai mult spre "nu exista Dumnezeu". Deocamdata metodele stiintifice au adus mai multe argumente decat a adus Biserica in ceea ce priveste aparitia omului, si in general a vietuitoarelor. Daca aveti voi alte argumente care sa ma convinga ca Dumnezeu exista sunt dornica sa mi le impartasiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste putin adu un animal spre exemplu caine unul din Romania si unul din India sa zicem pune-i la un loc si vezi ca ei se inteleg pe cand noi daca ne intalnim cu cineva din India nu intelegem nimic spune ala ca ii e rau si noi credem ca vrea apa. Aici e mana lui Dumnezeu. De ce omul este asa de destept si nu este cainele sau maimuta daca provenim din ea? Daca ai o Biblie acasa citesteo si o sa fii impresionat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu exista Dumnezeu, atunci cum explici fericirea din inima crestinilor si tistetea din viata unui ateu? Oare tristetea nu vine din frica? frica de responsabilitate?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.gotquestions.org/Romana/Exista-Dumnezeu.html daca nu e prea complicat pentru tine sa citesti acest articol te rog sa-mi spui parerea ta despre argumentele pe care am incercat sa le dau in intarirea credintei ca Dumnezeu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul depinde de tine http://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY&NR=1