| Dara a întrebat:

Dupa prima zi de gradinita, fetita mea mi-a spus ca doamna educatoare a batut-o (o palma la fund). Azi a tipat foarte tare la ea de fata cu mine. Am incercat sa discut cu educatoarea, dar nu da explicatii la parinti. Are pretentii foarte mari de la copii, insa nu are pic de rabdare cu ei. As muta fetita la alta gradinita dar cineva mi-a spus ca nu procedez bine. Stiu ca pe site mai sunt parinti si cadre didactice, ce parere aveti despre aceasta situatie? Cum ar trebui sa procedez?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate tolera asa ceva! N-are voie sa atinga copilul. Asta este un maxim abuz. Convinge-te ca fetita ti-a spus adevarul si reclam-o pe educatoare! Ai obligatia sa semnalezi abuzul. Apoi muta-ti copilul in alta parte. Incredibil, domnule! Sunt plina de revolta.In zilele noastre astfel de practici sa se mentina...Suntem extrem de inapoiati.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu as mai incerca sa discut o data cu ea, calm, fara copii de fata. Daca nu reusesc, as face o reclamatie scrisa la director, in termeni foarte calmi si masurati si as solicita raspuns scris. Nu exista: "nu da explicatii". Mie, despre copilul meu are datoria sa-mi dea cate explicatii am nevoie.

| psiholoaga a răspuns:

De-asta ar trebui examene psihologice serioase pentru oricine lucreaza in domeniul educatiei. Cand esti cadru didactic, iti pui amprenta serios pe mintea copilului si trebuie sa fii echilibrat, curat emotional si sa stii sa comunici. Nu e doar un job. Mergi la directorul gradinitei. Stai de vorba cu alti parinti si vezi daca si ei sunt nemultumiti de modul in care se exprima educatoarea. Faceti o petitie si cereti schimbarea ei (noua ne-a schimbat asa o profa de franceza in clasa a 6a, pentru ca era incompetenta, venea cu textele traduse si le citea etc. au facut parintii o plangere, semnata de toata lumea si ne-a schimbat-o). Daca directoarea e de partea educatoarei, ca ii e verisoara sau mai stiu eu din ce motiv, poti fie sa mergi mai departe, la inspectorat, fie sa cedezi si sa iti muti fetita la alta grupa sau la alta gradinita.

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este sa mai incerci sa stai o data de vb cu ea, si daca vezi ca nu vrea este bine sa vb cu directorul institutiei in care este inscrisa fetita ta, daca nici el nu ia masurile de rigoare este bine sa faci o sesizare la inspectoratul scolar, aici cu siguranta se va face dreptate.Chiar daca este exigenta, nu are nici un drept sa dea in copilul altuia, nu stie cum acel parinte isi creste propriul copil.Bafta multa si nu te lasa, nu cred ca ideia cu schimbatul la o alta gradinita ar fi solutia potrivita.

| fabiola a răspuns:

Cum adica nu da explicatii parintilor, nu cunoaste regulile elementare de pedagogie? Pentru a-mi educa copilul este necesara o stransa colaborare copil-parinte-educator! Eu, in locul tau nu as pleca de acolo fara o explicatie!

luciana
| luciana a răspuns:

Draga Dara, neintarziat reclama acel comportament; nu inteleg, de ce nu ai si reclamat pana acum acest aspect, este vb. de copilul tau si nimeni nu are voie sa se poarte asa, mai cu seama o Ea, care este de fapt Educatoarea... Te rog fa o plangere in scris (ce trebuie deja sa fie facuta la aceasta ora ), dar fa-o si la inspectorat ca sa poti fi sigura ca ea va fi schimbata si ca copilul nu va mai pati la fel, din partea alteia, caci fara dovezi... Grabeste-te, succes, si abia astept sa ne dai vesti. Lucien.

| oz a răspuns:

Eu cred ca este o educatoare frustrata.Nu stiu cat ajuta daca tipi la un copil...mai ales de varste mai mici.
Eu cred ca ar trebui sa il muti...

| Dara explică:

Stimata doamna (@ultimul anonim) - in clasa erau doar 16 copii (12 baieti si 4 fetite), iar doamna educatoare era clar depasita de situatie. Are 60 de ani (inca mai este in serviciu la cerere) si nu a mai avut grupa mica de cativa ani. N-am pus in discutie eficienta domniei sale. Doar metodele prin care se impune. De acord cu dumneavoastra, iti pierzi rabdarea, copiii sunt mici si vin din diverse medii (si mai ales din bratele mamei) si fiecare are personalitatea in formare. Trebuie nervi de fier si foarte mult tact. Ar fi multe de discutat si probabil daca v-as spune motivele care m-au facut sa pun o asemenea intrebare aici, si dumneavoastra ati fi de acord ca nu asa se lucreaza cu cei mici. Daca nu mai poate face fata, nu are decat sa iasa la pensie.
Oricum, pentru linistea mea si a fetitei mele, am schimbat unitatea de invatamant. Nu am fost singura mamica nemultumita de tratamentele aplicate copiilor si probabil nu voi fi nici ultima. Eu stiu ca sistemul de invatamant este la pamant, si nu fac parte din categoria de parinti absurzi care fac propria lege acasa, fara sa tina seama de cadrul didactic, dar in conditiile in care doamna noastra nu auzise de relatia parinte-educator, nu aveti de ce sa puneti la indoiala cele spuse de mine si nici sa ma judecati ca acuz fara temei.
Numai bine.

| Leea1234 a răspuns:

Eu sunt de acord, ca educatorul sa fie un pic mai sever, dar sa-i bata!(fie doar si o palma la fund!)
nu are nici un drept sa faca asta, indiferent de ce a facut copilul!
copilul are parinti, si ei ar trebui instiintati, urmand ca parintii sa i-a masuri in ceea ce priveste copilul!
parerea mea e sa muti copilul la alta gradinita, si sa faci o plangere impotriva educatoarei!
nu este vorba numai de palma primita de fetita ta, cine stie cati copii au mai "incasat-o"si mititeii nu au stiut cum sa spuna parintilor!
acea femeie nu se poate numii educatoare...
cand iti alegi aceasta meserie...banuiesc ca stii ce te asteapta!
cu,,, copii se lucreaza mai greu si trebuie sa ai o rabdare de fier, nu sa-i iei la palme!
parerea mea!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Cum sa nu dea explicatii la parinti?! e tuta sau ce?! eu o luam de manuta si o obligam sa-mi zica ce p. da masii are cu copilul meu! Nu am eu voie, ca parinte sa-mi bat copilul(ca sa zic asa) d'apoi o necunoscuta plina de ifose...momentan fiica mea nu are nici un an, deci inca nu se pune problema. dar in anii ce vor urma, daca prind pe carev ca o atinge, chiar si din rudele mele.iese scandal rau! eu i-am dat viata! nu x sau y ca sa-si bata joc de ea! fa o plangere la directoarea gradinitei! Doar ii platesti salariul din buzunar acelei.educatoare!

tundenana
| tundenana a răspuns:

Si fetita mea este la gradi... suntem in al doilea an deja si nu am intampinat niciodata astfel de comportament de la educatoare si nici de la ingrijitoare... nu cred ca e ok comportamentul educatoarei... e adevarat ca e greu sa te descurci cu atatea copii dintr-o data insa nu cred ca e un motiv pentru acest comportament... daca crezi ca comportamentul ei nu este una adecvata si nu vrei sa muti copilul poate ar trebui sa apelezi la directorul gradinitei... daca cu copilul tau asa se comporta atunci o face si cu ceilalti... daca in prezenta ta face asa atunci oare ce face cand nu sunt parintii... eu sigur nu as tolera un astfel de comportament... intre timp poate ar fi bine sa te orientezi la o alta gradinita sau clasa... daca nu rezolvi cu directorul nimic atunci scoate copilul de acolo... daca poti ca e greu cu locurile la gradi... sper sa se rezolve cu bine... numai bine

| Casiana a răspuns:

Cred ca ar trebui sa o transferi la alta gradinita, deoarece, cand copilasi merg la gradinita ar trebui sa se simta bine, sa se joace si sa invete sa comunice intre ei, nu sa stea cu frica ca vor face un pas gresit si vor fi batuti...Cred ca nu trebuie sa ii permiti asemenea tratamente, eu sincer cand ar fi tipat de fata cu mine, as fi luat fetita de mana si as fi plecat cu ea acasa, nu o lasa acolo, pentru ca nu are nevoie sa fie traumatizata de la gradinita!

Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este proasta si needucata.cum o sa educe copii? ia-ti fetita de acolo ca eu am facut greseala asta si nu am facut bine.imi inchidea baiatul in baie ca era prea calm si vorbea mai incet.acum baiatul meu are 19 ani si daca i-as permite i-ar arata el idioatei.ca o tine minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cu un copil sau doi ma descurc, dar la gradinita ai o gramada de dracusori, e mai dificil sa-i stapinesti pe toti. Chiar nu stiu cum e mai bine sa procedeze o educatoare se impuna in fata lor. Dar nici sa-i bruschezi nu mi se pare in regula. Presupun ca exista psihologi care formeaza cadrele din gradinite, sa stie cum trebuie sa procedeze, ce comportament trebuie sa aiba fata de copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este inadmisibil sa loveasca si sa tipe la copil. Trebuie sa te adresezi conducerii si sa depui si in scris aceasta reclamatie. De asemenea te adresezi forului tutelar ca sa ia masuri urgente, pana nu se intampla ceva mai grav. Cred ca educatoarea are o problema, daca a tipat chiar de fata cu tine. Iti dai seama la ce teroare sunt supusi copiii in lipsa parintilor. Poti duce fetita la un psiholog si aceasta va fi o dovada impotriva educatoarei. Nu astepta pana se intampla ceva cu vreunul din copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-as sta pe ganduri... exista Inspectorat Scolar, libertatea ta de a alege si nu inteleg cum "Am incercat sa discut cu educatoarea, dar nu da explicatii la parinti"? Dar cui da explicatii? Lui Dumnezeu? Dar director exista in unitatea aceea? Nu lasa lucrurile asa!
Mi se pare de neconceput ca in ziua de azi sa mai existe asemenea exemplare in invatamant si cu atat mai mult in sistemul prescolar, acolo unde se lucreaza cu "material fragil"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......gradinita/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scz dar este nevoie ca un copil mare mic nu cont.trebuie sa mai fie si el atins cu palma la fund.
si cate o data copii sunt foarte enervantii si te scot din sarite
fie ca sunt mari fie ca sunt mici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ne explicati mai bine de ce a tipat? in timpul unei activitati, si ati vazut din intamplare? sunt cadru didactic, e un pic exagerat, dar sa stiti cate o data cred ca orice educatoare mai apeleaza cate o palma simbolica la funduletz, asta nu inseamna bataie. cand sunt pe cap 40 de copii nu mai e vorba de rabdare, ca o iei razna, desi iubim copiii. unii parinti nu fac fata la un copil acasa, asa ca nu aveti pretentia ca o educatoarea sa calmeze 40 de copii. asta e invatamantul din ziua de azi. desi legea zice sa avem 25 de copii, ne obliga sa avem mai multi si de aici porneste totul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt educatoare dar nu am putut nici macar sa il bruschez un copil, tot ce fac este sa ating urechea ca si cand as trage. Adevarul este ca e o meserie f grea si sunt momente cand cedezi parca, vorbiti cu directoarea, parerea mea, sau mutati-va copilul din gradinita sau din grupa din care face parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Educa-ti copilul sa fie cuminte si respectos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns pentru ultima anonima...esti eduktoare sigur, batrana, frustrata, probabil fara sot, nepoti, rude prieteni lipsa, nu te a pupacit nici un bebel ca sa simti ca esti keva, kineva pe lumea asta vai tie ai mancat banii mamikilor degeaba doar pentru burta rau imi pare pentru ...bietii copii pe care a trebuit sa i educi