| swordartonline a întrebat:

E grea limba coreeana? In cat timp se invata aproximativ?
Int-un an se poate memora, daca o sa ma apuc calumea de invatat? ...si...daca vreau sa intru la o facultate de limbi straine din tara, trebuie sa dau vre-un examen la limba respectiva(coreeana - ca acolo vreau happy )...adica ce imi trebuie ca sa intru acolo?
. funda happy

4 răspunsuri:
| analoveskorea a răspuns:

Buna! Nu e tocmai usoara, mie mi se pare o provocare dar e si foarte frumoasa.Si eu incerc sa o invat desi nu m-am apucat serios de treaba pana acum pentru ca am avut alte prioritati.Trebuie mai intai sa inveti alfabetul si chiar dupa ce il stii iti va lua ceva sa te obisnuiesti. Apoi trebuie sa-ti imbogatesti vocabularul si gasesti destule materiale in sensul asta.Eu una am prins cate ceva si de la seriale sau ascultand muzica. Cu gramatica e ceva mai dificil pentru ca si aici sunt aspecte cu care nu suntem obisnuiti.De pilda, la ei verbul sta la sfarsitul propozitiei etc.Sunt destule reguli si eu una nu am gasit foarte multe materiale cu lectii de gramatica.
Ma indoiesc ca iti ajunge un an sa o stii bine.Si cu profesor e destul de dificil sa o inveti asa repede.
Cat despre facultate, am o prietena studenta la Limbi Straine, sectia Engleza-Coreeana si n-a dat examen la coreeana, doar la engleza si posibil si la romana.Ma voi interesa daca vrei, o intreb exact la ce a dat examen.
Sper ca te-am ajutat si ca nu te-am descurajat. Spor la invatat!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

La limbi straine stiu ca se intra cu media de la bac, sau in orice caz daca se da examen va fi din romana si eventual o limba la alegere engleza, franceza sau germana.Depinde si de centru in care vrei sa faci facultatea.
Evident ca-i o limba grea, si nu-ti ajunge un an sa o inveti perfect, iti trebuie 4-5.

| DanielPH a răspuns:

Limba coreeana este o limba frumoasa cu un popor prietenos si o istorie fascinanta.
Cred ca iti va lua cateva luni doar ca sa inveti simbolurile, sa le scrii sa pui accent pe ele apoi va mai dura ceva pana vei invata sa faci fraze intregi.
Apoi urmeaza invatarea cuvintelor dar in acelasi timp si gramatica sa poti vorbi corect, uite un ex :
Andrei merge s-a impiedicat. X
Andrei mergand s-a impiedicat. V
Nu vei reusi intr-un an dar vei invata cate cevawinking
Cu scoala nu te pot ajuta fiindca nu stiu si daca as i scris ceva mai mult te-as incurca.
Bafta!

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

E mai usoara ca si maghiara, dar mai grea ca si japoneza, care e intitiva si usoara. Nu trebuie sa dai examen din Koreana.