| Scarlett011243 a întrebat:

E posibil ca de la routter sa imi mearga greu videoclipurile de pe youtube?

6 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Pai depinde pe ce te uiti, cu ce browser te uiti pe youtube, si calitatea la care vizionezi acel clip.

Daca te uiti pe un calculator mai vechi, de prin 2002 sa zicem si ii dai in 720p (rezolutia clipului video) s-ar putea sa il vezi sacadat din cauza ca procesorul este prea slab si nu face fata fluxului de date.

Daca viteza routerului este prea mica, ar trebui ca clipul sa se opreasca din cand in cand pentru a-si face bufferul (linia aia gri care se incarca in bara de jos)

Ca de obicei nu dati nici un fel de detaliu in legatura cu problema si vreti sa va gasim rezolvare.

Spune-ne ce componente ai la calculator (procesor, memorie ram, placa video), incearca sa te uiti la acelasi clip care iti merge greu cu firul de internet conectat direct la calculator
Cu ce browser te uiti pe youtube?
A inceput sa mearga greu din senin, sau de cand ai pus routerul?
Te uiti pe calculator sau pe telefon?

Cam astea ar fi detaliile pe care ar trebui sa ni le dai ca cineva sa iti poata da un raspuns cat de cat bun.

Este un fel de nesimtire sa ceri ajutor da sa nu dai nici un fel de detaliu in legatura cu problema ta.

| Scarlett011243 explică (pentru alecx4music):

Am Chrome, si inainte sa conectez cablul de net la routter imi mergea ok, daca ieseam din facebook pentru ca se bloca. Iar acum, de cand cu routterul merge sacadat, orice as face.

| alecx4music a răspuns (pentru Scarlett011243):

Incearca cu alt browser. Daca ai windows 7, instaleaza mozilla firefox sau opera.
Si incearca sa bagi cablul din nou in calculator si vezi daca merge.
Daca ti se blocheaza si windows-ul, adica atunci cand faci altceva in afara sa navighezi pe internet, se poate sa ai virusi. (daca nu ai antivirus instalat, mai mult ca sigur asta e problema - repet, asta daca se blocheaza sau merge greu si fara sa intrii pe internet)
Deci tot ce mai ramane de facut este sa bagi cablul de net direct in calculator si vezi daca merge cum trebuie.
2. Incearca cu alt browser.
Ma intreb cine ti-a setat routerul wifi...
pentru ca setarile routerului se fac pe un site, si trebuie setat corect ca sa mearga optim.
Fa ce ti-am zis si imi spui ce se intampla...

| Scarlett011243 explică (pentru alecx4music):

Am scos cablul de la internet si l-am pus din nou in unitate. Merge perfect laughing

| kaTTsu a răspuns:

La primul lucru la care te gandesti cand iti merg greu astfel de lucruri online, te gandesti la conexiune si este normal, dar un calculator performant nu va avea probleme nici cu internetul slab crede-ma. Deci mai trebuie sa te uiti si la sistem, am trecut prin asta si stiu cum este, dar am facut o investitie majora, gandidu-ma ca o fac acum, dar ma tine 3 ani... vechiul pc m-a tinut 6 ani din 2008, dar in ultimii 2 ani datea semne mari de pensionare, pana a incetat din viata mandru, iar acum sta falnic in vitrina, nu ma indur sa il arunc, parca e mai fericit acolo uitandu-se la noul pc, parca ii da sfaturi laughing))

| Grimmjow69 a răspuns:

1. Fa un test ping pe serverele youtube.
2. Verifica sa nu ai altceva deschis care sa iti "manance" foarta multa banda de net.
3. Ai incercat alt browser?
4. Pe alte site-uri de video streaming iti merge la fel de greu?