| NICKSOOO a întrebat:

>ECDL= Imi poate explica cineva intrebarea :"Intr-o adresa de web identificata prin aria geografica, cate litere contine codul de tara, specificat in primul nivel de domeniu?" R:2. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| MySelf94 a răspuns:

Uite aici : http://www.geographic.org/countries/county_codes.html
Toate tarile au 2 litere in coduri. Mai jos ai si ce inseamna COM, ORG, etc. Se refera la ultimele litere din adresa.

| NICKSOOO explică (pentru MySelf94):

Si, de ce "specificat in primul nivel de domeniu?"

| MySelf94 a răspuns (pentru NICKSOOO):

Suntserios a raspuns, eu nu stiam de aspectul asta. Stiam doar ce am raspuns mai sus happy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista ceea ce se numeste

TLD (top-level domain) adica ce te intereseaza pe tine, si se refera, ca sa simplific, la codurile de tara cele mai importante.

un exemplu de tld este.ro,.fr,.de...

Mai exista si ceea ce se numeste SLD (second level domain) si anume domenii inregistrare ca o derivatie a domeniului principal spre exemplu

.co.uk
.gov.uk

sau

.sa.au pentru South Australia.