| Tibi1999 a întrebat:

Exista vreun profil in care sa nu fie pus mult accent pe fizica/bio/chimie/ si alte limbi straine in afara de engleza?
Daca aveti ceva idei anuntati-ma ce ar fi mai potrivit pentru mine in a 9-a?

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

La toate profilele umane (filologie, stiinte sociale, bilivgn, jurnalism) nu faci fizica/chimie/mate/bio decat in clasa a 9a si a 10a, deci du-te aoclo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu vrei fizica, chimie, bio atunci sa nu te duci la real (mate-info/stiinte ale naturii) ca acolo dai di greu de materiile astea. Recomand umanul (filologie sau stiinte sociale). Intr-adevar acolo dai de limbile straine dar nu-i asa greu, eu am 3 ore de engleza si 2 de franceza si desi franceza nu mi-a placut niciodata ma descurc, iar la engleza vad ca nu ai probleme cu evitarea ei. Plus ca daca majoritatea din clasa au facut prima limba engleza teza o vei da la engleza.

| Tibi1999 explică (pentru anonim_4396):

Pe franceza se axeaza asa mult e greu? nu ma pricep deloc pentru ca profesoarele nu ne-au invatat absolut nimic o sa-mi fie greu asa-i?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tibi1999):

Depinde ce profesor vei intalni. Nici eu nu prea faceam franceza in generala, in orele de franceza faceam engleza ca aveam aceeasi profesoarahappy, cand am ajuns la liceu cunosteam si eu ETRE SI AVOIR la prezent, despre celelalte timpuri aveam asa niste idei vagi cum se formeaza si mai stiam niste participiuridin alea trecute si totusi am avut media 9, 50 la franceza. In general, se fac recapitulari la inceput deci o sa iti dea cum se formeaza timpuri etc si daca le inveti si le pricepi nu ai de ce sa iti faci probleme.
Acum roaga-te ca ceilalti colegi sa fie avansati la engleza ca sa dai teza la engleza si nu franceza.

| PunkyBrunette a răspuns:

Filologie sau Stiinte Sociale.
Din clasa a 11a nu mai faci fizica, chimie, biologie si matematica.
Dar la uman ( nu stiu sigur la stiinte sociale, dar e posibil sa fie la fel ca la filo) o sa ai 3 ore de engleza(prima limba) si 2 ore de franceza/germana( a doua limba). Din clasa a 11a o sa ai 3 ore de franceza/ germana.