| marriancosmin a întrebat:

Facultatea o pot alege doar in functie de liceu? Adica, daca merg la stiinte sociale, unde nu se face matematica, pot merge la facultatea de pompieri spre exemplu?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti, profilul liceului nu prea conteaza, doar te poate ajuta putin la admitere, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Facultatea de pompieri? Exista asa ceva? Ca ma umfla rasul.

| alessia5158 a răspuns:

Ar fi absurd sa crezi ca poti face fata atat concursului de admitere cat si pe parcursul unei facultati de inginerie( cum este cea de pompieri!) daca vei opta pentru un liceu teoretic cu profil umanist (filologie, stiinte sociale) --- cu atat mai mult cu cat matematica si fizica dispar total din programa claselor a 11-a si a 12-a!

p.s. Vezi, in Anexa 3, manualele si tematicile necesare pentru concursul de admitere la facultatea de pompieri :http://www.academiadepolitie.ro/......_reviz.pdf

| AntoniSoulesOne a răspuns:

La orice facultate doresti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea facultatilor care se respecta, in ultima vreme s-au desteptat si isi aleg studentii pe baza de admitere. Sunt unele insa, la care poti sa dai chiar daca ai facut stiinte sociale sau filologie, cu toate ca implica matematica(cum ar fi ASE-ul). Problema este nu neaparat admiterea si intrarea la facultate, ci adaptarea in cadrul ei, continuarea si finalizarea acesteia. Stiintele sociale, precum si filologia(si ti-o zic ca o parere personala, insa din partea unui student in anul 4 care a trecut si prin liceu si prin facultate) iti vor atrofia mintea. Profilele astea, din punctul meu de vedere nu ar avea ce sa caute in programa liceala pentru ca transforma majoritatea elevilor in niste inapti care nu stiu decat sa toceasca.

Inainte sa alegi profilul la care vrei sa dai, gandeste-te la faptul ca matematica te pregateste pentru viata. Matematica e singurul(sau printre putinele) obiect din programa scoalara care te face sa gandesti si iti dezvolta mintea. Initial ai impresia ca nu te va ajuta la nimic si ca n-ai nevoie de ea, insa mai tarziu iti vei da seama ca fara ea esti o leguma, incapabila sa inteleaga ceea ce invata. Matematica iti dezvolta logica si rationamentul, iar studiul ei in liceu, iti va fi foarte util in procesul de invatare(si mai ales in ceea ce priveste cerintele de invatare din facultatile grele precum Dreptul si Medicina) de care te vei lovi in facultate, indiferent ce facultate vei alege.

De asemenea, daca te duci la stiinte sociale/filologie, alegerile tale ulterioare vor fi limitate. E foarte greu sa stii din clasa a 8-a ceea ce vrei sa faci in viata, de aceea iti recomand sa nu te duci la un profil in liceu care sa te limiteze ulterior. Crede-ma ca daca vei face stiinte sociale, si am mai spus asta pana acum, vei iesi mai prost decat ai intrat in liceu, pentru ca nu vei invata nimic. Vei toci niste pagini irelevante pe care va trebui sa le reproduci dar pe care le vei uita in cel mai scurt timp. Orienteaza-te responsabil spre un profil care sa te ajute in viitor, nu care sa te incurce. Mai bine cu 5 pe linie la mate-info, decat cu 10 la filologie sau stiinte sociale. Notele din liceu nu te vor ajuta la ABSOLUT NIMIC dupa, pentru ca asa cum iti spuneam, orice facultate buna din Romania are implementat un sistem de admitere.

| BJK1903 a răspuns:

Poti sa te duci la orice facultate vrei tu. Nu conteaza profilul cu care ai terminat liceul. Sper ca te-am ajutat

| JackyMarcaggi a răspuns:

Sigur ca poti sa te duci la orice facultate. Singura chestie e ca te ajuta cunostiintele din liceu daca te duci la o facultate de acelasi profil ca liceul( asta cel putin teoretic).

| Roxx_Kati_1994 a răspuns:

Foarte puțin conteaza ce liceu faci. Conteaza doar daca urmezi o facultate cu același profil terminat la liceu, pentru ca ai idee despre materiile pe care le vei face.
Sa iti dau un exemplu: sunt elevi cărora le place mult matematica, sunt la un profil de mate si vor sa dea in continuare la o facultate de matematica. Atunci ii va ajuta liceul. Dar mai sunt si elevi care sunt la un profil de filologie si dupa aceea dau la medicina sau chimie.
Deci poti da unde vrei indiferent de ce liceu faci.