| AtateaConditii a întrebat:

Femeile care au trompele legate, mai au ciclu menstrual? Sau dureri din cauza menstruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da.

| AtateaConditii explică (pentru regis):

Detaliaza, cum, de ce?

| regis a răspuns (pentru AtateaConditii):

Cum? La fel ca inainte. De ce? Pentru ca nimic esential nu se schimba. LA legarea trompelor, singura diferenta este ca ovulul, o celula microscopica de altfel, nu mai poate cobori din ovare. Restul procesului este absolut identic.

| AtateaConditii explică (pentru regis):

Da, dar stiam ca numai un ovul nefecundat produce sangerare, deci daca nu coboara din ovare cum se produce sangerarea?

| regis a răspuns (pentru AtateaConditii):

Ovulul nu produce sangerarea, lipsa fecundarii o produce. In lipsa ovulului, nu se produce fecundarea lui, prin urmare ciclul menstrual isi urmeaza nestingherit cursul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Sotia mea are trompele legate si are ciclul mentrual la timp cu dureri cu tot tacamul.De ce? pentru ca daca te uti bine la o imagine a aparatului reproducator trompele sunt mult mai sus si astfel legate nu are nicio treaba cu uterul.Acel sange este din formarea pe peretii uterului un fel de pielita subtire starbatuta de vase de sange fiind pregatit pentru a concepe.In cazul in care nu exista ovul fecundat, acel sange se scurge in afara. Sper ca am fost cat de cat explicit tinand cont ca sunt barbat. Uite si aici o imagige, unde este uterul in care se formeaza ce am zis si unde sunt trompele uterine care sunt legate astfel incat ca spermatoidul sa nu poata patrunde si fecunda.
https://www.google.ro/......ps?/search

| AtateaConditii explică (pentru anonim_4396):

Mersi, si ovulul iasa din ovare sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Asta nu mai stiu, cred ca da, altfel nu-mi explic.