| Borea_Elena_1972 a întrebat:

Fiul meu are 18 ani si a facut 10 clase.A mers un an,adica clasa XI, in Anglia dar nu s-a acomodat acolo si doreste sa continuie liceul in Romania. Stiu ca nu mai poate continua studiile la zi, dar pentru anul 2016-2017 se poate inscrie la seral, si ce licee din Bucuresti practica cursurile astea?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, citez:
"ART. 206. (1) Obligaţia de a frecventa învăţământul obligatoriu la forma cu  frecvenţă încetează la vârsta de 18 ani. Persoanele care nu şi-au finalizat învăţământul obligatoriu până la această vârstă şi care au depăşit cu mai mult de 3 ani vârsta clasei îşi pot continua studiile, la cerere, la forma de învăţământ cu frecvenţă redusă."
Daca lucreaza poate continua studiile si la seral.
Poti vedea pe internet ce licee au cele 2 forme sau sa te interesezi la ISMB.

| Danielmoraru390 a răspuns:

Vas spune sunt vreo trei dar mai bine sa continue invatamintul acolo pentru a se dezvolta mai bine in cariera ta