| georgege a întrebat:

Fundă!
După ce îmi depun dosarul la noua şcoală, aparţin de respectiva în proporţie de 100%?

Mi s-a spus că pot duce dosarul până în 13 septebrie. Dar dacă îl duc în ultimele zile când mai dau și diferențele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-a aprobat transferul atunci trebuie sa te prezinti la acea scoala si aceasta trebuie sa-ti ceara dosarul de la vechea scoala.
Diferentele le poti sustine si dupa inceperea scolii, atunci cand vor fi fixate de aceasta.
Conform ROFUIP, citez:
"ART. 230. După aprobarea transferului, unitatea de învăţământ primitoare este obligată să solicite situaţia şcolară a elevului în termen de 5 zile lucrătoare. Unitatea de învăţământ de la care se transferă elevul este obligată să trimită la unitatea de învăţământ primitoare, situaţia şcolară a celui transferat, în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea solicitării. Până la primirea situaţiei şcolare de către unitatea de învăţământ la care s-a transferat, elevul transferat participă la cursuri în calitate de audient."