| Mewlyn a întrebat:

FUNDA! Hei! Am și eu o nelămurire. La teză am pierdut 4 puncte din cauza semnelor de punctuație, dar nu înțeleg de ce. Am scris ceva de genul:
... epitete: "albastre gânduri", "măiastru cer", comparații: "alb ca laptele", "misterios ca noaptea" etc...
Mă rog, epitetele si comparațiile erau altele, dar nu am teza, nu ne-a lasat-o să o păstrăm.
Pe scurt, întrebarea mea este: e corect să folosesc ":" și apoi să enumăr acele epitete și comparații? Profesorul meu de română le-a încercuit cu roșu (adică nu era corect) și cum ar fi corect să scriu atunci? Dau funda pentru răspunsul cel mai bun.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

":" se pun inainte unei enumeratii. Ce ne spui tu aici este corect. Poate profesorul tau a sesizat alte greseli. Cel mai bine ar fi sa-l intrebi pe el.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Poate nu le-ai pus in ghilimele sau poate ai incurcat figurile de stil.

Noi nu prea avem de unde sti ce a avut profesorul tau in minte cand te-a corectat mai ales ca nici macat nu ai teza si nu stii ce ai gresit.

Cel mai bine ar fi sa mergi si sa il intrebi. Profesorul tau este cel mai potrivit pentru a-ti explica ce si unde ai gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.e foarte corect.Nu mai fi atat de timid in fata profesorilor ca de aia sunt pusi acolo, sa iti explica! Fa-ti curaj, nu o sa te omoare.

| Crescens_Alin_1996 a răspuns:

E posibil sa fi incurcat figurile de stil. De exemplu sa fi confundat epitetul cu personificarea, cu hiperbola sau cu metafora (de exemplu "albastre ganduri" as considera ca e metafora). Sau probabil profesorul tau se astepta sa fi specificat si ce fel de epitet e (epitet cromatic, etc).