| Roxana110824 a întrebat:

Funda! Hei TPU. Acum ca a inceput scoala e si primul an de liceu am observat ca nu mai pot invata. Mai exact definitiile sau lungile lectii predate la istorie, biOgie, fizica, romana nu pot da le retin. Rexercitiile din clasa si formule pot sa le retin.dar celelalte nu. Recunosc ca pana acum am invat mecanic, pentru ca nu puteam altfel. Imi lua prea mult timp sa caut toate cuvintele din lectii ca sa le invat logic cum imi spuneau toti. Ce sa fac? Cum sa invat ma usor? Nu as vrea sa incep anul cu 4-5 fiind obisnuita numai cu 10-9. Va rog

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Liceul nu se compara cu scoala generala. Daca la materiile " umane" poti face fata cu succes invatand mecanic, nu acelasi lucru il poti obtine la materiile "realiste", unde iti trebuie sa stapanesti binisor cunostinte anterioare. Totusi, nu-i dracul atat de negru asa cum pare, si cu putin efort si multa vointa, sunt sigur ca te vei descurca.

| Bogddann a răspuns:

Pai. Cand inveti incearca sa te concentrezi doar asupra lectiei, sau a ce inveti. Incearca sa nu mai bagi in seama sunetele din jur, sa nu te gandesti la nimic in afara a ce citesti. Si eu am fost in situatia ta, dar s-a rezolvat. happy

| Bogddann a răspuns:

Pai. Cand inveti incearca sa te concentrezi doar asupra lectiei, sau a ce inveti. Incearca sa nu mai bagi in seama sunetele din jur, sa nu te gandesti la nimic in afara a ce citesti. Si eu am fost in situatia ta, dar s-a rezolvat. happy