| Cloudiiia a întrebat:

Heei! Eu sunt pe clasa a 7-a,iar anul viitor trebuie să dau examenul şi m-am gândit ca semestrul următor să mă apuc serios de învățat. Okay,nu asta e problema, problema e că nu sunt încă sigură pe ce profil vreau să dau la liceu.Şi aş dori să ştiu ce profile îmi recomandați şi de ce?

Răspuns Câştigător
| Roxi_Roxi_1999 a răspuns:

Bună.
Mpai..sunt la licee teoretice : mate-info--> depinde de liceu se poate baza ori pe mate ori pe info
Stiinte ale naturii-->bazat pe bio, chimie, fizica
Filologie--> bazat pe romana si alte 2 limbi straine
Stiinte sociale --> bazat pe romana, istorie ( depinde de liceu, la noi e intensiv engleza )
iar la restul liceelor... economie, turism si alimentatie, comert --> bazate pe mate
si mai sunt si licee industriale dar au profile mai mult pentru baieti zic. electromecanica. ceva de genu'.
Daca vrei la un liceu teoretic si iti place romana sau istoria / geografia sau chestiile de logica, psihologie ( daca iti starnesc curiozitatea ), ti as recomanda stiinte sociale, in clasa a 9 a e putin mai greu si poate si a 10 a, dar in a 11 si a 12 a este un profil foarte lejer si iti ofera mai mult timp liber, de exemplu pentru invatat la bac laughing. Sper ca te am ajutat. Funda? puppy dog eyes

| Cloudiiia explică (pentru Roxi_Roxi_1999):

Îți mulțumesc pentru răspuns.Şi sigur.

1 răspuns: