| anonim_4396 a întrebat:

Hei... am intrat la liceul si profilul dorit, mate-info... insa am asa, o asa-zisa frica deoarece nu stiu ce ore se fac. W clar ca matematica si informatica la greu. dar restul? Mi.e frica sa nu fac multa chimie si fizica. 2 ani am stat DEGEABA la aceste ore. Profesoara venea in clasa, cerea carte, ne arata ce avem de copiat iar apoi stateam, ne faceam de lucru, in tot acest timp ea stand pe telefon. La teste nespunea din ce lectii ne da si invatam ca robotii. Logic ca nu ne ramanea nimic in cap. Nu stiu nimic. Se bazeaza materia de chimie si fizica, din clasa a 9-a, pe cea din anii trecuti?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

În clasa a 9-a vei avea 3 ore de fizică și 2 ore de chimie și la una din ele ( sau la biologie ) va trebui să dai teză.
Materia de a 9-a la fizică și chimie are legătură cu anumite lecții din clasele gimnaziale, însă multe lecții vor fi predate iarăși!
Acum depinde și de profesor, dacă e unul bătut în cap poate să zică că asta trebuia să știi, asta trebuia să știi și tot așa, însă în general profesorii reiau lecțiile fiindcă e logic că unii nu au făcut multe în generală la anumite materii.
Veți da un test inițial care pe profesor îl va ajuta să vadă ce și cum știți din generală.
La fizică vei face optică și mecanică, iar la chimie nu va fi deloc greu, însă tu dacă nu știi nimic va trebui să încerci să recuperezi ori singur, ori la clasă.
Nu te teme, sunt mulți ca tine care nu au făcut unele materii în generală și în cele mai multe cazuri se recuperează în liceu.
Vei avea 4 ore de matematica ( teză ), 4 ore de română ( teză ), 2 ore de engleză ( teză doar dacă e intensiv engleză ), 2 ore de limba străină 2, 2 ore de biologie ( posibil teză ), 3 ore fizică ( posibil teză ), 2 ore chimie ( posibil fizică ), 1 oră logică, 1 oră istorie, 1 oră geografie, 1 oră la 2 săptămâni de muzică și desen, 2 ore de TIC, 1 oră de religie, 1 oră de educație fizică, 1 oră de informatică sau 4 dacă ești la intensiv și teză.
Cred că nu am omis nimic.
Baftă!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune!

| danutzu96 a răspuns:

Vei face si fizica si chimie (cate 2 ore parca in clasa a 9-a ) urmand ca in anii urmatorii daca clasa decide sa ia optional la una din astea sa aveti mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E* clar ca matematica si informatica

| Kenya a răspuns:

Nu trebuia sa te bagi la mate info daca stiai ca e asa greu, te poti transfera la alt liceu.

| Disharmony a răspuns:

O să ai 3 ore de fizică și 2 de chimie în clasa a 9-a, probabil la fel și în clasa a 10-a, iar din clasa a 11-a o să puteți alege opționale. Nu te speria (prea tare); dacă înveți de când începe să ți se predea și înțelegi cât de cât, n-o să ai probleme. E foarte important să înțelegi lecțiile. Și eu eram aproape varză la chimie și fizică în generală, iar acum am prins doi profesori foarte buni și am înțeles o grămadă de lucruri pe care ar fi trebuit să le știu din clasele a 6-a sau a 7-a.
Roagă-te să ai profesori ok. laughing

| redwood a răspuns:

La fizica poti recupera. La chimie mai greu. Depinde si ce profesor o sa ai.