| kati3mary a întrebat:

Hei happy
Ce pot povesti despre ultima zi in desert a unui copil caruia ii place sa calatoreasca? Nu e pentru tema. Ma antrenez pentru o olimpiada si am dat de subiectul asta. straight face

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

E vorba de „ultima zi în desert" sau „ultima zi în deșert" a unui copil.
Mă îndoiesc că un copil se aventurează ( singur?!)"într-un „deșert".
Și, dacă e vorba de „ultima zi", probabil că după aceasta a murit.
Pentru ce fel de „olimpiadă " te pregătești?
Ce idei fistichii!

| William a răspuns:

Poti sa spui ca in ultima zi in desert copilul a murit deshidratat si dezorientat. Pentru ce olimpiada te pregatesti?

| pastru009 a răspuns:

Poti povesti cum a ajuns in desert. Poti zice ca facea o calatorie in jurul pamantului cu parintii si s-a intamplat ceva in calatoria sa(poti sa iti imaginezi).
Deci poti avea doua variante:
-povestesti cum a ajuns in desert si cum i s-a stins viata.
-daca deja este in desert, te legi numai de starile sale fizice si psihice.
Pe scurt(in a doua varianta) daca ti se cere la olimpiada de romana sa zici despre ultima zi a unui copil in desert(fara sa zica relateaza ultima zi a unui copil din desert), dupa parerea mea, ti se cere sa te legi de starea copilului.
Stari fizice: deshidratare, halucinatii(ce se incadreaza si in starea psihica) etc.
Stari psihice: dor de viata sa, fiindca acum isi da seama ca o sa moara si ca nu vrea sau moare gandindu-se la viata sa(vorba aia: ii trece toata viata prin fata ochilor) etc.

Trebuie sa stii ceva, fiindca daca ai fi stiut nu ai mai fi pus aceasta intrebare pe TPU:
Cand ti se cere interpretarea unui rol intr-o poveste(cazul de fata: copilul din desert), gandeste-te la tine. Imagineaza-te in acel desert pe tine si descrie ce simti.
In asta consta sa scrii o poveste/sau romane sau mai stiu eu ce carti fantastice: te pui pe tine insati in propria imaginatie unde esti influentata de ceea ce vrei sa iti faci (tu cea din imaginatie adica). Esti virtuala.
Sper ca te-am ajutat si tine minte ca la olimpiada lasa-ti imaginatia sa zburde atunci cand ti se cere ceva fictional.

| kati3mary explică:

E olimpiada la franceza,si e despre calatoria in desert a micului print, de Saint-Exupery. Da, e o idee foarte ciudata! trebuie sa-mi imaginez sfarsitul calatoriei sale, fara sa ma gandesc la cum se termina de fapt, in carte.

| DreamAsk a răspuns:

Pai, poti spune ca, in ultima zi, in timp ce se plimba cu o camila prin dsert, a venit o furtuna de nisip. ce la purtat pana la o piramida egipteana pe cre a explorat-o si in care a descoperit multe lucruri uimitoare. Sper ca te-am ajutat! Funda?