| anyry a întrebat:

Hei. Cum se face un text argumentativ? Pasii.

1 răspuns:
| M4riusT a răspuns:

Trebuie sa urmaresti o anumita structura happy
-Formarea iptezei/opiniei care sa exprime cu claritate ideea/tema ce urmeaza sa fie sustinuta.
-expunerea argumentelor propriu zise( pro sau contra ipotezei ) introduse prin conectori
-concluzia care sa reia ipoteza pentru. sustinerea/demontarea acesteia.
Conectori :
-verbe de opinie : a crede, a aprecia, a considera, etc.
-sintagme argumentative: in primul rand/ al doilea rand, pe de o parte/ pe de alta parte, in esenta, in fond, oricum, de fapt, in concluzie, ca urmare, etc.
-adverbe/ locutiuni adverbiale : probabil, pesemne, posibil, desigur, etc.
-conjuctii/ prepozitii/ locutiuni conjunctionale si prepozitionale : deoarece, intrucat, pentru. ca, etc.