| iPandaPlays a întrebat:

Hei, sunt Alex. Am 14 ani si sunt in clasa a 8-a. Si... cam as avea nevoie de un sfat. Eu de cand eram mic treceam cu brio prin matematica si romana insa cu timpul, matematica a inceput sa fie din ce in ce mai grea, iar romana mai plictisitoare.
Am inceput sa ma meditez, fapt care m-a ajutat enorm. La Romana acum nu mai am nici o problema, merg bine. Insa, la matematica pur si simplu nu stiu ce sa fac. Nu sunt nici cel mai prost din clasa nici cel mai bun. As vrea sa stiu cum sa invat mai eficient. Ma gandeam ca e din cauza somnului... nu stiu uneori am insomnii. Va multumesc pentru raspunsuri.winking

Răspuns Câştigător
| JstGeorge a răspuns:

Hei Alex. Eu am 13 ani, si am trecut si eu prin asta. Meditatile ajuta. La matematica, zic sa cauti punctul, sau mai bine lectia unde ai inceput sa ai probleme si sa reiei lectie cu lectie. Si sa nu te grabesti. Exercitile sunt foarte folositoare. Si insomniile le tratezi cu sport. Adica pe timpul zilei faci un sport, fotbal, tenis, handbal, sau jogging (alergare).
Iti urez succes la scoala. Numai note de 10!winking

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Acest „cu brio" al tău era cam un fel de „ca gîsca pe apă".
Dacă le-ai trecut prea cu ușorul acum suporți consecințele.
Și la română, nu ești chiar grozav.
Ai probleme cu ortografia.
De cînd substantivul ( luat ca obiect de învățătură) „Română" se scrie cu majusculă?
Și încă multe altele...
Sănătate!

| MeForeverAlone a răspuns:

Da, e posibil să fie din cauza somnului. Poate nu dormi destul. Caută niște pastile pentru asta. Oricum, nu e musai să știi mate ca la carte. Învață atât cât poți. Nu sunt toți pasionați de matematică, de fapt foarte puțini sunt pasionați de ea. Treaba ta e să treci examenul și să ajungi la un liceu bun. Poți să mergi la filologie, sau la științe sociale, unde nu se face multă matematică.
Oricum, dacă e ceva cu care te pot ajuta poți să mă întrebi, ok?
Baftă, Alex!

| Jade28 a răspuns:

Buna! Eu sunt in clasa a 7-a si am trecut si eu prin asta.
Eu am facut exercitii suplimentare si am inceput sa fac meditatii.
Acolo nu intelegeam ceream ajutorul profesoarei.
Ridicam mana ca sa ies la tabla, iar daca nu stiam ma ajuta profesoara.

Cu timpul am inceput sa inteleg din ce in ce mai bine si am ajuns sa fiu prima din clasa la matematica. Acum incep sa ma culc pe o ureche si nu e bine.
Sper sa iti fie de folos sfaturile mele.