Întrebare recomandată | Edeline a întrebat:

Hei! Sunt din Bucuresti, trec in clasa a12-a,profilul filologie si desi aproape toti colegii mei stiu ce facultate vor urma eu inca sincer va spun, chiar nu stiu incotro sa ma intdrept.Sunt constienta de faptul ca trebuie sa ma gandesc foarte bine la acest lucru care imi va schimba viata, si de aceea imi este teama si cam ezit.ce sfaturi imi puteti da? voi ce facultate ati urma daca ati trermina un liceu pe partea de filologie?(exceptand facultatea de drept si jurnalism unde intra si ies studentii pe banda rulanta). Va multumesc si va dresc o zi cat mai frumoasa!

Răspuns Câştigător
| Miha3meow a răspuns:

Poate ar fi trebuit sa intrebi asta inainte sa mergi la acel profil, dar probabil ai intrat prin repartizare si nu prin optiune.
1. in primul rand, poti face filologie (lb. romana-o limba straina) sau limbi straine (2 limbi straine) - iesi prof, sau traducator - asta ca meserie, dar poti face si altceva pe urma (resurse umane, relatii publice, assistant manager), depinde si ce alte preferinte sau posibilitati gasesti pe piata la momentul respectiv
2. poti face drept - iesi avocat, asta stii
3. jurnalism
4. poti face snspa - scoala nationala de studii politice si administrative - habar n-am ce ies cei care fac acea facultate, in principiu trebuie sa se implice in politica, daca le place.
5. in principiu poti face orice altceva iti place la o facultate particulara.

profii de la scoala nu va indruma deloc?
p. s. - ca filolog, ar trebui sa stii ca a performa este un barbarism si e si incorect folosit aici

1 răspuns:
| mona a răspuns:

Ai un an la dispozitie sa te decizi la ce facultate vei merge, nu te grabi