| InuyashaKagome14 a întrebat:

Hei! Sunt disperată și foarte nervoasă, bine glumesc nici chiar așa. Aș avea nevoie de ajutorul vostru și în special a celor vorbitori de limba engleză, adică cei care o vorbesc foarte bine din toate punctele de vedere... Spune-ți-mi, voi cum ați învățat-o aproape perfect, că și eu vreau. Fac exerciții pe site-uri dar parcă nu merge perfect, la școala gimnazială și mai ales la liceu am avut parte de o pregătire precară, chiar și la facultate laughing Vă rog ajutați-mă și dezvăluiți-mi secretele voastre big grin Dau mega fundă happybig grin

Răspuns Câştigător
| DanielDanny a răspuns:

Am inceput sa fac lectii de limba engleza de la gradinita, secretul este sa iti placa, nu doar sa iti doresti, am fosti colegi cu care am fost in gradinita care nici acum nu stiu engleza. Apoi in clasele 1-4 engleza, nu stiu de ce, dar nu a mai fost obligarorie, si cine vroia statea dupa ore si platea lectiile de engleza. In clasele 5-8 am avut primul calculator, aici secretul era jocurile video (toate in engleza) din ele am invatat multe cuvinte noi. De la un timp am stat numai pe siteuri de socializare in engleza de gaming si altele. Acum imi petrec aproape tot pimpul pe un site de socializare de gaming unde nu sunt prea muli romani si deci vorbesc doar in engleza acolo. un alt secret al meu este youtube, sunt abonat si nu ma uit doar la canalele in engleza. Deci vezi cum sta treaba? Trebuie sa ti placa pentru a invata engleza, e cam tarziu acum ca ai trecut si prin facultate, acum o inveti mai mult de nevoie ceea ce nu e prea bine, dar nu te da batuta... Mult noroc!

| DanielDanny a răspuns (pentru DanielDanny):

Si ma uit doar la canalele in engleza* scuze de greseala, am scris raspunsul pe mobil...

| InuyashaKagome14 explică (pentru DanielDanny):

Faza e că știu engleza, dar nu la limitele la care mi-o doresc eu să o învăț, adică aproape perfect happy. În generală și în liceu nu prea am avut profi ca lumea, mai ales la liceu: profă pițipoancă care scria mesaje pe sub masă și își favoriza prietenele din clasă( le dădea subiectele rezolvate) și restul se descurcau...Mersi mult de sfat happy nu o să mă dau bătută, o să continui pe internet până o știu perfect ^_^

| DanielDanny a răspuns (pentru InuyashaKagome14):

Cu placere! Am avut noroc de profesoare foarte bune de engleza oriunde am fost, in liceu profesoara de engleza ma inscria pe mine si inca un coleg la concursuri de engleza fara sa ne spuna tongue. Ne spunea doar cu 2 zile inainte unde trebuie sa mergem si cand, eu nu ma suparam pentru ca imi place engleza si imi placea sa particip in activitati si concursuri happy

9 răspunsuri:
| TSO7 a răspuns:

-Telefon, calculator, laptop în engleză.
-Jocuri în engleză.
-Filme cu subtitrări în engleză.
-Uneori mai și gândesc în engleză să exersez. Spre exemplu merg undeva pe jos, singur și pe drum mă gândesc la anumite lucruri dar o fac în engleză, adică ca și cum aș vorbi dar în gând.

| pufulescu a răspuns:

Filme fara subtitrare, carti in engleza, documentare pe youtube sau 'trase' de pe net, Windows pe PC in engleza, jocuri in engleza dar nu orice joc ci cele in care primesti misiuni relativ complicate si trebuie sa deslusesti ce ti se cere sa faci dintr-un text... sa te stradui singur/a sa deslusesti modul de exprimare, cum se formeaza expresiile, sensurile cuvintelor in engleza americana fata de cea din UK. Lucru continuu, ceva cam ca la matematica.

| InuyashaKagome14 explică:

Mulțumesc tutoror pentru sfaturi happy

| Daiana236 a răspuns:

In primul rand o inveti repede daca iti place. Ma uitam toata ziua la filme, seriale, site-uri in engleza si eram nevoita sa caut unele cuvinte si expresii pentru a putea intelege.
La scoala absolut nimic nu am invatat, atat lucru ce-l retineam din ce preda profesoara, am avut noroc la liceu sa am o profesoara buna de engleza. Stia ca nu imi faceam teme si nimic, dar nu putea sa imi dea note mai mici de 9 pentru ca zicea ca "am limba in sange" sau ceva de genul.

| xXAnimeOrNothingXx a răspuns:

Sincer si fara nicio gluma, eu am invatat de mica de la calculator, jucandu-ma cu englezi.Ex:Minecraft, Sims laughing

| IcePeak a răspuns:

Trebuie sa-ti placa nu sa vrei si nu incerca co google translate.Eu am invatat cand ma jucam jocuri( și încă mă joc SA:MP in engleza) si am si windows-ul in engleza