| AlexandruVl19 a întrebat:

Hei, sunt la liceu la profilu' Stiinte ale Naturii.
Vreau sa va intreb daca la bac pe langa mate si romana se poate da si la informatica bacu, in clasa profu' de info ne-a spus ca putem alege intre chimie, fizica, biologie si informatica.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, are dreptate profesorul tau! --- cele 3 probe E (probe scrise),pentru profil real si specializarea "stiinte ale naturii" cuprind:
* proba scrisa comuna E(a), OBLIGATORIE->limba si literatura romana
*proba scrisa diferentiata E(c), OBLIGATORIE->matematica
*proba scrisa E(d), LA ALEGERE -> intre :fizica, chimie, biologie, informatica.

Vezi confirmarea aici:http://www.ebacalaureat.ro/......4-213.html

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Ştiinţe ale Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| dmmf a răspuns:

Poti alege doua materii dintre fizica, chimie si biologie. Ce dai la informatica sunt competente.